„Panský dům? Já se za pána nepokládám, ale když jste mě pozvali sem…" konstatoval prezident Miloš Zeman, když za potlesku davu vstupoval v třetí den své návštěvy Pardubického kraje do Panského domu pobesedovat s Choceňáky.
O propojení řek snil už Karel IV.

Po obou stranách stály špalíry lidí. Podívat se na pana prezidenta přišla i Jana Majznerová. Kdyby měla možnost se jej na něco zeptat, byla by to prý praktická otázka. „Třeba euro, bude u nás, nebude?" zajímá ji. Pan František, který stál opodál, se netajil tím, že patří mezi Zemanovy odpůrce. „Je to šašek počmáranej. Na besedu nepůjdu, na jeho blábolení nejsem zvědavej," utrousil. Další Choceňák, Honza, připomněl, že Miloš Zeman není prvním prezidentem, který do Chocně zavítal: „Byl tu Havel, Klaus, kdysi i Masaryk."

V Panském domě prezidenta uvítal a připomněl minulost i současnost města starosta Chocně Ladislav Valtr. Prezident se dopustil drobného omylu, když mu blahopřál ke znovuzvolení (v minulém volebním období byl však současný starosta místostarostou). Ladislav Valtr položil první otázku, prezidenta se zeptal, čím by Chocni mohl pomoci v jejím rozvoji, zda má možnost urychlit velké stavby v okolí. Konkrétně se hovořilo o železničním koridoru procházejícím Chocní nebo o propojení řek Dunaj-Odra-Labe.

„Sen spojit Dunaj s Odrou měl Karel IV. Tentýž sen měli Tomáš a Jan Baťovi a tentýž sen mám i já," konstatoval v Chocni Miloš Zeman a zmínil se o čtyřech desítkách předních vodohospodářů, energetiků a odborníků v dopravě, kteří společně sepsali otevřený dopis na podporu výstavby tohoto vodního koridoru. „Protože naše média jsou ´objektivní a nezávislá´, tak nikde tento otevřený dopis nebyl publikován," rýpnul si Miloš Zeman tradičně do novinářů. Podle jeho slov se v současné době pracuje na studii proveditelnosti D-O-L.

Legendární Zemák parkuje v Hošticích

Starší muž prezidentovi připomněl, že v roce 1995 stával v Chocni autobus zvaný Zemák a zeptal se ho, k jakému posunu u něj za dvacet let došlo. „K posunu prezident versus Zemák došlo v tom smyslu, že jsme oba zestárli. Autobus Zemák je dnes zaparkován v Hošticich, což je známá vesnice, kde Zdeněk Troška natáčel svoje filmy, a slouží tam jako jakási relikvie," konstatoval Miloš Zeman. O známém autobusu prezident mluvil také ve vysokomýtském Ivecu (bývalé Karose), kde byl navzdory tehdejšímu ministrovi dopravy z opačného politického spektra renovován.

Z Chocně si prezident odvezl jako dárek obraz – fotomontáž Chocně s již postaveným vodním koridorem a na ochutnávku balíček výrobků Choceňské mlékárny. Místní prezident potěšil znalostí mléčného výrobku, kterým se Choceň proslavila. „Choceňské pomazánkové se teď díky Evropské komisi nejmenuje pomazánkové máslo, ale Choceňské pomazánkové. Skoro bych řekl, že ten druhý název je hezčí," konstatoval na rozloučenou s Chocní.

V Chocni se objevila „červená karta" a ukrajinská vlajka

Ve svém názoru byl téměř osamocený, přesto se nebál prezidentovi tváří v tvář vystavit „červenou kartu". Martin Šafr kvůli možnosti vyjádřit svůj názor do choceňského Panského domu přijel z Vysokého Mýta.

„Nositele ´červené karty´ bych chtěl upozornit, že jakmile skončím, bude to on, kdo dostane mikrofon a bude moci položit první otázku, respektive vyjádřit první názor. Těším se, že to učiní kultivovaným způsobem, nikoliv neandrtálským výkřikem jako v době, když jsem sem přišel," reagoval na přítomnost kritika prezident Miloš Zeman.

„Nepřijel jsem s panem prezidentem diskutovat, ale přijel jsem mu ´červenou kartou´ sdělit, že se mi nelíbí jeho chování, jeho vulgární vystupování, nelíbí se mi, jak sympatizuje s východoevropskými diktátory, jak samolibě se chová. Myslím si, že to není správné. Žádnou otázku nemám," pokračoval ve výměně názorů Martin Šafr, který se kromě potlesku dočkal i nesouhlasných verbálních projevů. Přesto, jak uvedl, se necítil „v ohrožení": „Ze začátku nějaké poznámky byly, ale necítil jsem agresivní atmosféru."

Další prezidentovi kritici v sále Panského domu rozvinuli ukrajinskou vlajku, někteří přišli s „plackou" v ukrajinských barvách na klopě. O rusko – ukrajinských vztazích se však diskutovalo v klidu, bez emocí. Prezident několik minut vysvětloval a upřesňoval své názory.