Mnoho provozovatelů na dlouhé týdny své podniky zavřelo. Úplně opačnou cestu zvolili v oblíbené pardubické pivnici U Toulavé pípy. Kromě piva se tam zaměřili také na výrobu domácího pečiva, začali rozvážet jídlo a přijímat objednávky on-line.

„Na začátku koronavirové krize se lidé hodně báli. Třeba na pečivu nemáme takovou marži, ale zákazníci ocenili, že si mohou nakoupit u našeho okýnka a nemusí mezi hromadu lidí do hypermarketů. Motivačně jsme také poskytli na on-line objednávky výraznou slevu a zvýhodnili i větší nákupy,“ říká provozovatel hospody Karel Kouřílek.

Do podniku, který se zaměřuje především na nabídku piv z řemeslných pivovarů, se tak podařilo přilákat i zákazníky, kteří pivnici běžně nenavštěvovali.

Obtížné to pro Toulavou pípu bylo především krátce po vyhlášení vládních opatření v půlce března. Slunečné dubnové počasí naopak přilákalo k hospodě ležící na Bělobranském náměstí na břehu Chrudimky značné množství hostů.

„Pomohlo nám, že v dubnu byla spousta hezkých dní, protože když bylo pěkné počasí, tak lidé přišli. Někdy byly tržby i nadstandardní. Jindy jsme tady ale u výdejních okének mrzli zbytečně. Pro naše zákazníky však bylo důležité vědět, že když přijdou, tak bude otevřeno za jakéhokoliv počasí,“ vysvětluje Kouřílek.

ROZDÍLNÉ INSTRUKCE

Aby se před hospodou netvořily fronty, otevřel podnik hned tři výdejní okénka. Problémem vládních nařízení bylo, že se velmi často měnila a navíc neexistoval jednotný výklad. „Snažili jsme se vládní nařízení dodržovat. Výklad, který jsme měli od Ministerstva průmyslu a obchodu, byl ovšem často jiný než instrukce, které dostali policisté a strážníci od Ministerstva vnitra. V jednu chvíli jsme tak byli asi jediná hospoda v republice, která musela na kelímky s pivem dávat víčka. Ale musím říct, že policisté se k nám vždy chovali velmi korektně, pokaždé se jen snažili dodržovat instrukce, které dostali,“ podotýká provozovatel Toulavé pípy.

Zatímco velké pivovary si stěžovaly, že musely vylít hektolitry piva, aby se jim nezkazilo, u minipivovarů, které tvoří základ sortimentu pardubické hospody, byla situace opačná. „Jen některé minipivovary riskovaly a uvařily během nouzového stavu novou várku piva. Poptávka tak byla u mnoha pivovarů vyšší než nabídka,“ konstatuje Kouřílek.

Otevření zahrádek i vnitřních prostor hospod a restaurací se nakonec uspíšilo o 14 dní. „Teď je to jako na houpačce. Někdy přijde hodně lidí, jindy méně,“ dodává Kouřílek s tím, že roli může hrát i deštivé počasí uplynulých dní.