Přestože se najdou výjimky, většina veterinárních ordinací a klinik zůstává otevřená. Nemoci se nevyhýbají domácích malíčkům ani hospodářským zvířatům. A některá nezbytná ošetření prostě odložit nelze.

„Snažíme o regulaci návštěv. Jsme jedno z mála pracovišť, které drží nonstop pohotovostní službu, a proto jsme zatím na dobu 14 dní odvolali neakutní a preventivní návštěvy,“ říká René Finsterle z veterinární kliniky HKvet v Hradci Králové.

Aby udržel kliniku, kterou denně navštíví desítky klientů, v provozu, snaží se zaměstnance v nejvyšší možné míře chránit. „Obavy z nákazy samozřejmě máme, snažíme se udělat všechny opatření pro snížení rizika. Ochranné prostředky máme pouze ve formě roušek. Chybí nám respirátory alespoň pro recepční, které jsou v největším kontaktu s klienty,“ pokračuje majitel kliniky.

Ilustrační foto
Děkujeme, dáme to! Pošlete i vy svůj vzkaz lidem v první linii

Pomoc od státu v nedohlednu

Od státu, který se aktuálně potýká s nedostatkem ochranných pomůcek pro nemocnice, záchranáře i ambulantní lékaře, se veterináři pomoci asi hned tak nedočkají. „Veterináři jako by pro stát a kraj nebyli. Jsme v kontaktu s krizovým štábem Královéhradeckého kraje a snad se situace zlepší,“ věří René Finsterle.

Podobně vnímá situaci rovněž Petr Drahotský z veterinární kliniky Vetopet v Pardubicích. „Nedostatek ochranných pomůcek je problém celostátní, veterináře nevyjímaje. Od nikoho jsme nedostali nic. Chráníme se doma ušitými rouškami. Nakonec si každý musíme pomoci sám,“ říká.

„Upozornili jsme, že pokud veterinární služby nespadají do karantény, pak by měl stát počítat se zajištěním ochranných pomůcek i pro veterináře. Ale myslím, že ve chvíli, kdy nejsou zdravotnické pomůcky ani pro lékaře a vláda jen slibuje a chlácholí, je toto bezpředmětné,“ potvrzuje prezidentka Komory veterinárních lékařů Radka Vaňousová.

Podle ministerstva zemědělství, pod které veterináři spadají, nikdo z nich o nic nežádal. „Ministerstvu není známo, že by obdrželo požadavky od Komory veterinárních lékařů ČR nebo od jednotlivých lékařů,“ sdělil na dotaz Deníku mluvčí ministerstva Vojtěch Bílý. Stát naopak u veterinářů zjišťuje, kolik mají odběrových testovacích sad, které by mohl využít fond státních rezerv.

Města a obce po celém Pardubickém kraji dezinfikují zastávky, dětská hřiště a další frekventovaná místa. Pomáhají jim hasiči.
ON-LINE: Koronavirus v Pardubickém kraji

Schází roušky i dezinfekce

Kromě respirátorů a roušek je podle Petra Drahotského výrazně horší dostupnost desinfekce, bez které je veterinární ošetření nemyslitelné. S nařízením karantény klientů ubylo. „Provoz jsme ale i tak omezili s ohledem na snížení rizika přenosu infekce mezi klienty v čekárně. Pardubická klinika se nyní zaměřuje zejména na akutní případy.

„Náš tým jsme rozdělili na dvě směny, které nejsou v kontaktu, abychom snížili riziko nutnosti uzavřít v případě nákazy jednotlivce celé pracoviště. Důležité je zpomalit šíření koronaviru a současně zajistit péči o zvířata,“ míní Petr Drahotský.

Zásobování zdravotním materiálem, krmivy a doplňky pro léčbu a péči o zvířata, funguje bez problémů. „Zatím je všeho dostatek, vyjma humánních preparátů, které v léčbě našich pacientů hodně využíváme,“ upozorňuje René Finsterle.

S Petrem Drahotským se shodují, že koronavirus bude mít nezanedbatelné dopady na jejich podnikání. „Snažíme minimalizovat náklady, stopli jsme investice a snažíme se hledět optimisticky do budoucnosti,“ uzavírá René Finsterle.

Koronavirus v ČeskuZdroj: Deník