Ve spolupráci s neziskovou organizací Amalthea teď zve všechny zájemce o náhradní rodinnou péči na besedu s pěstouny, kteří už ve své péči děti vychovávají. Uskuteční se během Multikulturního týdne ve středu 27. května od 17 hodin v prvním patře Turistického informačního centra pod Zelenou bránou v Pardubicích.

„Úkolem pěstounů je nabídnout dítěti, které nyní vyrůstá v ústavním zařízení nebo se jeho rodina ocitla v těžké životní situaci a nemůže se o něj postarat, místo ve své rodině," říká Pavel Šotola, radní Pardubického kraje pro sociální věci a neziskový sektor.
„Pěstouni by měli navázat s dítětem vztah, po němž dítě touží, doprovázet ho v jeho radostech i starostech a být mu oporou při hledání vztahu k jeho rodičům i širší rodině," dodává krajský radní.

Dětem dají lásku, domov a jistotu

Nezisková organizace Amalthea pomáhá dětem, rodičům a pěstounům. „Každé dítě má mámu a tátu. Některé děti s nimi ale nemohou vyrůstat. Pro malé i větší děti tedy hledáme pěstouny, kteří dají dětem lásku, domov a jistotu. Dlouhodobě nebo jen na krátký čas, než se budou moct vrátit zpět k rodičům," vysvětluje ředitel Amalthey David Svoboda.

Organizaci se podařilo získat dotaci od Ministerstva práce a sociálních věcí na projekt s názvem Hledáme pěstouny!, a právě díky tomu se k veřejnosti mohou dostat informace o pěstounství.

Není to profese, ale spíše poslání

„To nemůže být profesí, je spíše posláním, i když jsou pěstouni i finančně podporováni státem. Pěstouni mají také své povinnosti – spolupracovat s vlastní rodinou dítěte, vzdělávat se, být v kontaktu se sociálními pracovníky a zvládnout s dětmi těžkosti, které jejich životní příběh přináší," upřesňuje Zuzana Nováková z oddělení komunikace a vnějších vztahů pardubického krajského úřadu.

„Na webových stránkách http://amalthea.cz najdete další informace o pěstounské péči. Zájemci mohou přijít i osobně – v případě zájmu o set᠆kání zavolat na číslo 773 952 819 nebo napsat na e-mail pestouni@amalthea.cz," uzavírá Zuzana Nováková.