Hejtman Martin Netolický záchranářům přijel předat smlouvy o poskytnutí dotací na letošní rok. Kraj tak přispěl na vylepšení vybavení celkem jedenácti dobrovolnickým organizacím, které pomáhají chránit lidské životy v regionu.
„Ostatní složky integrovaného záchranného systému považuji za jeho nezbytnou součást. Přitom se jedná o dobrovolnické organizace, kde jejich členové pracují bez jakéhokoliv nároku na honorář," ocenil přínos ostatních složek IZS hejtman a předseda Bezpečnostní rady Pardubického kraje Martin Netolický.

„V letošním roce se nám oproti loňsku podařilo z rozpočtu uvolnit o padesát tisíc korun více. Celková dotace ve výši 350 tisíc korun je určena především na nákup techniky a nezbytného vybavení," doplnil Martin Netolický.

Detailní seznámení

Hejtman setkání využil také k tomu, aby se detailněji seznámil s provozními potřebami těchto složek a činností v letošním roce.
„Oblastní spolky Českého červeného kříže využijí peníze z dotace například na zakoupení regálů pro uskladnění materiálu k poskytování nouzového ubytování a stravování nebo na zakoupení osvětlení a oblečení pro své humanitární jednotky," uvedl hejtman kraje.

Využití dotací

Horská služba využije prostředky pro své stanice, které sídlí na Dolní Moravě a v Čenkovicích, na zdravotnický materiál a skialpinistickou výstroj. Baterie k defibrilátoru, opravy a revize přístrojů si díky dotaci z kraje pořídí místní skupina Vodní záchranné služby Českého červeného kříže Pastviny.

Jízda na závěr

Vybavení si vylepší také občanské sdružení Patriot – klub vojáků v záloze, Rescue  Pardubice nebo Záchranná brigáda kynologů Pardubického kraje, občanské sdružení 201. Pardubice a místní skupina Vodní záchranné služby Chrudim.
Na závěr setkání si hejtman Netolický vyzkoušel také jízdu na člunu (viz foto), který využívá pro svou záchranářskou činnost Vodní záchranná služba Pastviny.