Ačkoliv ve svém sportu patří ke světové špičce, podmínky přípravy tomu bohužel zdaleka neodpovídají.

Nedostatek financí

Hendikepovaní sportovci z atletického oddílu Hvězda SKP Pardubice bojují nejen se soupeři a vlastním postižením, ale také s nedostatkem financí a potřebného zázemí pro trénink. Pardubický kraj pravidelně přispívá na jejich přípravu i účast na soutěžích, o jejich podmínky se proto zajímal i hejtman Pardubického kraje Martin Netolický.

„Pardubický kraj má již několik let vlastní grantový systém a jeho součástí je také podpora hendikepovaných sportovců a jejich účasti na akcích, kde reprezentují nejenom kraj, ale také Českou republiku. V minulém roce jsme podpořili celou řadu aktivit a plánujeme je i pro rok 2016," shrnul přístup kraje hejtman, který přijal úspěšné hendikepované sportovce z atletického oddílu Hvězda SKP Pardubice na krajském úřadě.

„Pokud se někomu z hendikepovaných sportovců podaří se kvalifikovat na paralympiádu do Ria, Pardubický kraj jeho účast podpoří," ujistil Martin Netolický.

„Považujeme za dobré rozšířit možnost našeho grantu také o podporu osobních asistentů a jejich účasti na těchto prestižních akcích. Přítomnost lidí, které každý ze sportovců osobně zná, může mít poměrně pozitivní vliv na výkon, což považuji za velice důležité," dodal hejtman.

Podmínky v Kataru

Své zkušenosti mu líčili Jan Vaněk, který na Mistrovství světa v atletice hendikepovaných sportovců v Kataru soutěžil v hodu kuželkou, a Jaroslav Petrouš, který na stejném mistrovství házel diskem.

„Podmínky v Dauhá byly náročné – vysoká vlhkost, teploty nad 35 stupňů Celsia a krátká příprava na místě negativně ovlivnily výkon. S výsledným sedmým místem spokojený nejsem," skromně líčil Jan Vaněk.

Jeho oddílový kolega Jaroslav Petrouš se navíc sžíval s novou technikou hodu diskem, protože přestoupil z kategorie sedících do kategorie chodících. „Kromě těžšího disku jsem se musel naučit používat nohy," pravil Jaroslav Petrouš, který nosí protézu.

Oba reprezentanty doprovodila trenérka a předsedkyně oddílu tělesně postižených sportovců Hvězdy Eva Hrdinová a místopředseda oddílu atletiky Hvězdy Pavel Studnička. „Jsme rádi, že oba sportovci mohli i díky podpoře Pardubického kraje na mistrovství světa do Kataru odjet. Každý z nich patří mezi světovou špičku a skvěle reprezentovali naši zem, kraj, město i oddíl Hvězda," prohlásila Eva Hrdinová.