Výpadek sdílených daní, způsobený tříměsíčním nouzovým stavem, rozpočet Pardubického kraje tvrdě zasáhne. Podle hejtmana Martina Netolického hrozí dokonce omezení mandatorních výdajů. Po vládě proto požaduje, aby krajům poslala kompenzaci 500 korun na obyvatele.

„Předpokládá se výpadek 25 až 30 procent. Kraje budou muset omezit nejen investiční akce, ale i výdaje na běžný provoz, dotační politiku. To se může odrazit v omezení hromadné dopravy objednávané ze strany krajů, krácení investic do krajského zdravotnictví nebo školství,“ varuje hejtman.

Kraje bijí na poplach

Vláda podle něj nechala kraje na holičkách. „Vláda po kritice navrhla zákon, kterým poskytne příspěvek obcím. Nicméně do působnosti zákona opomněla zahrnout i kraje a jinou přímou podporu pro kraje zatím neplánuje,“ říká Martin Netolický.

Krajská samospráva připravila návrh legislativní iniciativy, která by měla výpadek daňových příjmů krajů zmírnit. Návrh minulý týden schválili radní. Než půjde do Parlamentu, musí se k němu vyjádřit krajští zastupitelé. Se stejnou iniciativou přichází i Hlavní město Praha.

Hejtman na podporu legislativní iniciativy založil petici, kterou se obrací na starostky a starosty měst a obcí Pardubického kraje. „Starostové! Voláme SOS. Podpořte prosím snahu krajů získat také kompenzaci za výpadek v příjmech kvůli opatřením vlády. Běží petice,“ vyzývá Martin Netolický na sociálních sítích.

Představitelé obecních samospráv dostali od hejtmana i dopis. „Vážení členové samosprávy, stejně jak jsme aktivně jako samospráva kraje podpořili iniciativu za kompenzace pro obce, podpořte prosím kompenzace pro kraje. Samosprávy musí táhnout za jeden provaz!“ připomíná nedávnou bitvu o kompenzace pro obce hejtman.

I kritika

Na Facebooku, kde hejtman informaci o petici zveřejnil, se objevily i kritické hlasy. „Neprotiřečí si to s protestem proti schodku?“ ptá se v komentářích jedna z diskutujících. Naráží tím na kritiku, se kterou Martin Netolický vystoupil po schválení 500 miliardového schodku státního rozpočtu. „Nechceme velký schodek, ale chceme peníze. A lidem ošetřovné a kompenzace podnikatelům a pak nastartovat ekonomiku a ono to holt někde naskočit musí, zadarmo nic není,“ dodává jiná uživatelka sociální sítě.

Ze 451 obcí, které v Pardubickém kraji jsou, podepsalo petici do pondělního odpoledne 88 starostek a starostů, většinou menších obcí. Celkem je po týdnu pod peticí prozatím 125 podpisů. Podporu legislativní iniciativě kraje vyjádřili i starostové některých měst, František Pilný z Chrudimi, Daniel Brýdl z Litomyšle, Petr Hájek z Ústí nad Orlicí, Miloš Mička z Moravské Třebové, Radim Vetchý z Lanškrouna, Petr Fiala z Letohradu, Václav Kubín z Králík, Josef Kozel z Heřmanova Městce nebo Miroslav Krčil z Hlinska.

Poslední čtyři jmenovaní starostové rovněž kandidují do krajských voleb za hejtmanovo uskupení Pro prosperující Pardubický kraj. Jediným starostou s politickou příslušností k vládnímu hnutí ANO je chrudimský František Pilný. Většina starostek a starostů, kteří petici podepsali, kandidovala v posledních obecních volbách jako nezávislí. Z krajských a parlamentních stran má mezi petenty největší zastoupení STAN, KDU-ČSL a ČSSD.