Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Krajský úřad zrušil územní rozhodnutí na stavbu kanálu

Pardubice/Přelouč - Výhrady pardubického krajského úřadu proti stavbě jsou spíše formální než obsahové

6.12.2013
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Tomáš Kubelka

Krajský úřad zrušil územní rozhodnutí na stavbu plavebního kanálu u Přelouče a vrátila je přeloučskému stavebnímu úřadu k novému projednání.
O vydání územního rozhodnutí usiluje Ředitelství vodních cest (ŘVC), proti němu se odvolala ekologická sdružení Přátelé Slavíkových ostrovů a Děti Země – Klub za udržitelnou dopravu. Vyplývá to z dokumentu na úřední desce hejtmanství.

Výhrady kraje

Výhrady krajského úřadu jsou spíše formální než obsahové. Územnímu rozhodnutí vytkl například to, že neobsahovalo vydané souhlasné závazné stanovisko k zásahu do významných krajinných prvků. Tím je rozhodnutí nepřezkoumatelné. Ze stejných důvodů hejtmanství požaduje, aby součástí rozhodnutí byla také koordinační situace s vyznačením pozemků, na nichž bude stavba umístěna.

Kvůli prodloužení vodní cesty o 24 kilometrů až do Pardubic by musel u Přelouče vzniknout více než tříkilometrový kanál, který by obešel přeloučský jez, plavební komora s vraty, nová přemostění a přeložky silnic. Bude také nutné modernizovat zdymadlo u Srnojed a upravit koryto Labe. Náklady na tyto práce se odhadují na více než tři miliardy korun.
Postavení veřejného přístavu v Pardubicích má stát dalších asi 200 milionů korun.

Stavba by zasáhla lokalitu Slavíkových ostrovů, kde žijí mimo jiné evropsky chránění modrásci očkovaní a bahenní.
Zastánci splavnění tvrdí, že by se po vodě daly výhodně vozit nadměrné náklady a sypké materiály, například obilí, písek, hnojiva či posypové soli. Ekologové výhodnost lodní dopravy na tomto úseku Labe zpochybňují. ŘVC se o prosazení plavebního kanálu snaží zhruba 15 let, naráží ale na odpor ekologických organizací.

Soudní spory

Prohrálo několik soudních sporů, mnoho správních rozhodnutí také bylo zrušeno. Hlavní překážku stavby však překonalo v roce 2011, kdy se mu podařilo získat výjimku ze zákona na ochranu přírody a krajiny.
Splavnění Labe podporuje vedení Pardubického kraje i ministerstvo dopravy. Jeho velkým zastáncem je také prezident České republiky Miloš Zeman, který jej považuje za další krok k jím propagovanému propojení tří řek a vybudování kanálu Dunaj – Odra – Labe.

Podle nedávného vyjádření šéfa ŘVC Lubomíra Fojtů  však byl tento kanál vyřazen z mapy klíčových transevropských cest. Evropská unie se proto nebude podílet na jeho financování.

Autor: ČTK, Redakce

6.12.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Cvičení Agens 2017 v Pardubicích. Město zkouší evakuaci velkého počtu osob v případě teroristického útoku otravnou látkou. V první evakuační zóně to znamená do bezpečí dostat děti z MŠ Pastelka.

Evakuace školky? V případě ohrožení za děti odpovídá město

Vojáci 14. pluku logistické podpory vyrazili za školáky do Dolní Rovně a Rosic u Chrudimi.
11

Vojáci vyrazili za žáky do škol

Stávkovali lékaři a někde i lékárny

Pardubice – Několik tisíc praktických lékařů dnes zavřelo své ordinace kvůli stávce. Nesouhlasili totiž s přílišným papírováním, elektronickými recepty a nedostatkem peněz. Mimo provoz bylo na půl hodiny také asi 400 lékáren.

Jeden se schoval v popelnici, další byl drogový dealer

Pardubice - Zamotaný příběh s telefonní budkou na začátku skončil dopadením distributora narkotik.

Komedie o manželských vztazích zavede diváky Z postele do postele

Pardubice – Východočeské divadlo v Pardubicích zařazuje do svého repertoáru komedii anglického dramatika Alana Ayckbourna s názvem Z postele do postele. Premiéry se uskuteční o nadcházejícím víkendu vždy od 19 hodin v Městském divadle.

Tendr na stavbu dálnice D35 k Vysokému Mýtu finišuje

Pardubicko - Z hlediska předvolební kampaně s křížkem po funuse, totiž v pátek v první den voleb otevře pardubické Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) obálky s nabídkami stavebních firem na stavbu prvních dvou úseků dálnice D35 z Opatovic nad Labem k Vysokému Mýtu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení