Křivka, která dělá policii radost, je zejména ta, jež sleduje objasněnost. Za rok 2014 dosáhla čísla 55,43 procenta. Z celkem 8380 spáchaných skutků se podařilo objasnit 4645.

Vraždy objasněné

Z těch nejzávažnějších zločinů policisté za loňský rok počítají osm vražd nebo pokusů o ně. Zde má primát Orlickoústecko, kde došlo k celkem čtyřem skutkům, následuje se třemi Pardubicko a s jedním Svitavsko. Všechny tyto skutky se podařilo policistům objasnit, neobjasněné případy v Pardubickém kraji nejsou.

Tradičně nejvíce skutků v kategorii trestných činů připadá na Pardubicko, i tady ale proti předchozímu roku byl zaznamenán jejich pokles.

Hospodářské zločiny

Kde se točí velká čísla, je hospodářská kriminalita. Na tomto úseku jsou policisté prací doslova zavaleni. I když počet skutků i tady klesá, práce neubylo. „Některé rozsáhlé případy se táhnou ještě z minulých let. Jde zejména o velké objemy škod," řekl Jiří Žouželka, náměstek pro Skupinu kriminální policie a vyšetřování. Objem majetku, který policisté zabavili jako výnos z trestné činnosti, se v Pardubickém kraji vyšplhal na částku 81,5 milionů korun, což je kolem dvaceti procent z celkové způsobené škody.

V případech vloupání se objasněnost pohybuje asi kolem 34 procent. Je to dáno zejména tím, že řada krádeží je sériových. Policisté vloni po zatčení gangu takzvaných navrtávačů zaznamenali nový trend, který opět cílí na rodinné domy zejména v takzvaných satelitech, kdy pachatelé využívají otevřených ventilačních oken. Počet těchto případů začal v loňském roce narůstat zejména na Pardubicku. Za loňský rok už bylo takových případů padesát.

Extremismus

Z hlediska radikalismu je v Pardubickém kraji poměrně klid. Novinkou na mapě extremismu v Pardubickém kraji jsou převážně osoby z řad fotbalových fanoušků Ultras Pardubice. Pozornost a nasazení policie se vloni výrazně soustředily právě kolem sportovních utkání, ale i průjezdů fanoušků Pardubickým krajem. S tím souvisí další číslo – počty nasazení pořádkové jednotky, která šla vloni do akce v 77 případech, což je o 31 více než v roce předloňském.

„Tomuto fenoménu se důsledně věnujeme. Dobře rozvinutá je spolupráce s kolegy z Hradce Králové a řadu případů rozpracováváme dále. Jako příklad může posloužit skupina šesti vypátraných a obviněných fanoušků Hradce Králové, kteří v srpnu na fotbalovém zápase dopustili výtržností při vniknutí na hrací plochu," uvedl náměstek pro vnější službu Petr Sehnoutka.

Doprava

Situace se podle policie zlepšila i na silnicích. Za loňský rok došlo k 3451 nehodám. Na silnicích zahynulo 34 osob a oproti roku 2013 vzrostl počet zraněných. O více než stovku narostl také počet zadržených řidičských průkazů. „Jako narůstající problém vnímáme zejména užití drog, pozitivně naopak vnímáme snahu všech zainteresovaných řešit situaci kolem silnice I/35," dodal ředitel pardubické krajské policie Jan Švejdar.