Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

AUDIO: Linka 112 má i svůj den. Víte co umí?

Pardubice – Jedenáctý únor je Evropským dnem linky 112. Proč? Napište si datum a máte odpověď – 11. 2.

12.2.2015 1
SDÍLEJ:

Pracoviště operátora linky 112 je samý monitor. Díky tomuto vybavení ale dokáží hasiči i z často neúplných údajů vytěžit dostatečný počet informací a nasměrování pomoci.Foto: DENÍK/Jiří Sejkora

Jedno ze čtrnácti center linky 112 se nachází i na centrální hasičské stanici v Pardubicích a přijímá zároveň volání na linku 150 a dovoláte se vždy. V případě plného vytížení operačního střediska hovor ihned přijme jiné centrum
„Operátoři linky mají kromě jazykové vybavenosti také psychologickou průpravu. Přijímají hovory od osob ve stresových situacích, ale i od lidí, kteří se chystají spáchat sebevraždu a musí si s nimi poradit," uvádí mluvčí hasičů Vendula Horáková.

Vlastní kategorii mezi telefonáty tvoří takzvaná "zlomyslná volání". I tady je jedno číslo a to podstatně smutnější. Takzvaná „zlomyslná volání" na linku 112 činí až 75 % všech přijatých hovorů.

"Mezi 'zlomyslná volání', která nepřísluší řešit operátorům linky 112, patří omyly, dotazy a stížnosti mimo rámec složek integrovaného záchranného systému, poruchy koncových telefonních přístrojů nebo náhodné zmáčknutí tlačítek v kapse, obtěžující hovory dětí nebo lidí pod vlivem alkoholu či návykových látek. To nejhorší co může nastat je zlomyslné volání jsou úmyslná zneužití tísňové linky, kdy dojde k nahlášení smyšlené události a k planým výjezdům složek integrovaného záchranného systému," dodává Vendula Horáková.

Zajímavosti 112
* Na 112 se lze jako na jedinou tísňovou linku dovolat bez SIM karty, bez kreditu a pokud je na místě signál alespoň jednoho mobilního operátora.
* Operátoři linky 112 jsou schopni odbavovat tísňové hovory nejen v češtině, ale i angličtině a němčině, v případě potřeby mají k dispozici softwarovou podporu i v dalších světových jazycích.
* Operátoři mohou identifikovat adresu volajícího z pevné sítě, určit polohu mobilního telefonu při tísňovém volání, využít aktualizované elektronické mapové podklady, zjistit identifikační kód mobilního přístroje, atd.

Autor: Jiří Sejkora

12.2.2015 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

Proti proudu času zdarma k oslavám Mezinárodního dne archeologie

Ilustrační foto

Pardubice se rozloučí s dostihovou sezonou

Pravý břeh Labe zůstane klidovou zónou. Stavět se nebude

Pardubice – Obyvatelé Pardubic už znají budoucí podobu pravého břehu Labe. Nejzásadnější změnou je nová lávka přes řeku, vybudování informačního systému či doplnění městského mobiliáře. Vzniku nové zástavby určené k bydlení se starousedlíci a ekologové obávat nemusí.

Fotbal a škola. Zkusili si to i v Kanadě

Pardubice – Plnit si povinnosti na fotbalovém hřišti a zároveň i ve škole se vyplácí. O tom dobře vědí hráči Regionální fotbalové akademie Pardubického kraje. Jeden z nich se nedávno dočkal zajímavé odměny, když po úspěchu v „olympiádě“ z anglického jazyka vyrazil na výměnný pobyt do zahraničí. Čtrnáctiletý Petr Beneš týden poznával, jak se žije a trénuje v Kanadě.

Si děláš kozy... No vážně, tři kozy v autě

Pardubice - Kdo viděl film Slavnosti sněženek ví, že koza dovede cestovat autem. I když běžný pohled to opravdu není.

Téma kampaně? Strach dominuje

/KOMENTÁŘ/ Je to v posledních letech již takový kolorit. Politici hledají racionální témata předvolebních kampaní čím dál obtížněji. Viditelné to bylo loni před krajskými volbami, letos se situace opakuje. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení