Snad jen krajský radní René Živný dorazil do volebního štábu trošku nesvůj, jelikož dlouhou dobu nebylo jasné, jestli se do zastupitelstva z třetího místa kandidátky dostane. Nakonec mu pomohly preferenční hlasy, které získal v Pardubicích a Semíně.

„Příjemně mě překvapila sestupná tendence komunistů. Navíc je vidět, že voliči v Pardubickém kraji jsou vyspělí. Přestože kandidovalo 22 subjektů, tak do krajského zastupitelstva se jich dostalo jen šest. Mimo zůstaly i různé antiislamistické strany," zhodnotil výsledek voleb Roman Línek, kterého potěšil i počet jeho preferenčních hlasů. „Kandidoval jsem již popáté, takže by si někdo mohl říct, že už mě lidé budou mít dost. Aby člověk mohl dělat politiku, potřebuje mít silný mandát," podotkl.

Koalice pro Pardubický kraj může být v povolebním vyjednávání pomyslným jazýčkem na vahách. Jednání tří nejsilnějších stran v zastupitelstvu začalo ještě před sečtením výsledků voleb. „Naše stávající koalice s ČSSD získala od voličů poměrně silný mandát, což může být základ i pro povolební vyjednávání. Voliči rozdělili hlasy a jsou tu různé matematické kombinace. Pro Koalici pro Pardubický kraj platí jediné omezení – na krajské úrovni si nedovedeme představit spolupráci s KSČM. V pondělí se chceme setkat s vyjednávacími týmy ostatních politických stran," naznačil směr vyjednávání lídr KPK.

(dub, baz)