Lze si skutečně jen stěží představit obtížnější látku na divadelní zpracování, než je snímek německého režiséra Toma Tykwera. Film před dvaceti lety zaujal nevšední klipovitou formou, rychlými střihy a extatickou atmosférou. Navíc zde ústřední roli hrála elektronická hudba. Prostě všechno, jen ne běžná látka na divadelní zpracování.

„Jsem si toho vědoma, ale já mám ten film hrozně ráda, patří k mým nejoblíbenějším. Je v něm úplně všechno. Je to milostné drama. Má to – pozor spoiler!! – happy end. Zároveň je to akční film, který má ale neskutečný filosofický podtext,“ vysvětluje Naďa Kubínková, pro kterou byla největší výzvou originální audiovizuální forma filmu. „Proto jsem se rozhodla, že do představení zařadím videoprojekce, které mi vyrobil můj dlouholetý kamarád a fotograf David Macháček. Další nesmírně důležitou složkou je hudba, kterou složil skvělý muzikant Moimir Papalescu,“ dodává autorka, která pro vytvoření jednoduché a přitom velmi vtipné divadelní scény v podobě dvojice dveří oslovila Adélu Szturc z olomouckého Divadla Tramtárie.

Film (a logicky tedy i divadelní představení) vypráví příběh Loly, která má 20 minut na to, aby sehnala pro svého milého sto tisíc a tím mu tak zachránila život. Ve filmu titulní roli ztvárnila výrazná herečka Franka Potente, v exilové inscenaci se můžete těšit na Lucii Haškovou.

„Myslím, že mě její obsazení napadlo v nějakém baru v době, kdy měla Lucie obarvené vlasy, podobně jako Lola ve filmu. A Lucka naštěstí okamžitě souhlasila.“ Hlavní hrdinka prakticky po celou dobu filmu běží a dopředu tak bylo jasné, že se bude běhat i v Exilu. „Já jsem i tu hru vymýšlela a připravovala tak, že jsem si vzala sluchátka, pustila si hudbu od Moimira Papalescu a šla běhat do lesa,“ usmívá se Kubínková, jež do dalších rolí obsadila mj. Petra Kulta, Lenku Ježkovou či Mirka Hrubana.

Naďa Kubínková v Divadle Exil dosud režírovala hořkosladkou inscenaci Putování s urnou a tuzemským divákům dobře známou komedii Perfect Days. I její novinka Lola běží o život slibuje polechtání bránic.

„Diváci se na Lole určitě zasmějí, ale také se dojmou. Věřím, že až budou odcházet z divadla, tak se zamyslí, jestli ve svém životě můžou něco změnit. Právě tohle je pro mě ta nejdůležitější myšlenka mé hry. Jestli v životě můžeme něco změnit a co ovlivňuje naši budoucnost,“ vysvětluje autorka.
V prosinci měla hra premiéru, nejbližší repríza se uskuteční 20. února od 19 hodin.

Tomáš Klement