Mateřské školy ve velkých městech Pardubického kraje se již více rozšiřovat nebudou. Jejich kapacita je totiž pro stagnující nebo mírně klesající počet dětí dostatečná a změna demografické situace se neočekává.

Pardubice: méně dětí než loni

Nejvíce se v posledních letech muselo přechodnému „babyboomu“ přizpůsobit krajské město Pardubice. Od roku 2007 rozšířilo město postupně kapacity mateřských škol o šest set osmnáct nových míst, zčásti pro to využilo i mobilních kontejnerových přístaveb.
Počet narozených dětí v Pardubicích ale od roku 2008 klesá. „Například už letos by mělo do mateřinek nastoupit o sedmdesát dětí méně, než v předcházejícím roce,“ konstatoval náměstek primátorky Jindřich Tauber (ČSSD).

Podle statistických údajů se bude letos do školek opět hlásit přes tisíc dětí, tedy stejně jako v loňském roce. Pro nově nastupující děti je připraveno v mateřských školách přibližně osm set čtyřicet míst. K zápisu do základních škol šlo ze školek devět set šedesát sedm dětí, avšak u více než sto dvaceti z nich se počítá s odkladem.

Chrudim: pětatřicet tříd a šest školek

V Chrudimi je v současné době pětatřicet tříd v šesti mateřských školách s celkovou kapacitou 935 míst.
„Dle údajů z evidence narozených dětí předpokládáme, že k žádným velkým výkyvům v počtech přihlášených dětí v nejbližším období nedojde,“ prohlásila Anna Ježková, vedoucí oddělení školství chrudimské radnice.

Ústí nad Orlicí: dostačující kapacita

Radnice v Ústí nad Orlicí odhaduje, že k zápisu do školek půjde asi sto sedmdesát dětí. Město zřizuje osm školek s 548 místy. „Tato kapacita je dostačující, město nemá důvod ji měnit,“ uvedl Luboš Mikyska z orlickoústecké radnice.

Svitavy: očekávaný mírný pokles zájmu

Změny neplánují ani Svitavy, kde je v sedmi mateřských školách místo pro šest set čtyřicet osm dětí.
„Letos očekáváme mírný pokles zájmu. Do prvních tříd základních škol odchází asi o padesát dětí víc než vloni a dětí s věkem tři roky, které by měly nastoupit do školek k 1. září, je zhruba o třicet méně,“ řekl vedoucí odboru školství a kultury Jiří Petr.
Nově by mělo do mateřských škol ve Svitavách nastoupit kolem sto devadesáti dětí.

Žádná firemní školka v kraji

V Pardubickém kraji zatím neexistuje žádná firemní mateřská škola. Některé podniky o jejich zřízení uvažovaly, své plány však neuskutečnily. V kraji je také několik soukromých školek, jejich kapacita je ale zanedbatelná.