Postupně se tak otvírají i ordinace, které kvůli absenci respirátorů měly zavřeno. Ale není vyhráno. Dodávky jednak musí pokračovat i v dalších týdnech, jednak chybí další pomůcky, především čepice a pláště.

Ale o „trojkách“ respirátorech, potřebných hlavně kvůli vrtání, si stomatologové musí nechat zdát. Však také kritizují, proč je používají někteří politici nebo televizní reportéři. „Nechápu, proč mají redaktoři při reportáži o uzavřené oblasti u Litovle respirátory typu 3, když se pohybují jen před závorou, tedy mimo nebezpečí?“ podivil se oblastní šéf stomatologické komory na Svitavsku a Orlickoústecku Stanislav Adamec.

A zkritizoval média za vytváření strachu. Opatrnost a opatření jsou podle něj třeba, ne však nynější panika.

Stejně tak byly už v minulých dnech kritizovány i respirátory u vrcholných politiků. Jednak za zbytečné šrádání, jednak za to, že respirátory s otevřeným výdechem sice lidé chrání sebe, ale naopak ohrožují okolí. Včera už šéf krizového řízení Roman Prymula vyzval veřejnost, aby nosila jen obyčejné roušky.

A chřipka?

Adamec šel ale ještě dál. Zpravodajství celostátních médií zkritizoval s tím, že jen děsí lidi, umocňuje to podmanivým hudebním doprovodem a vyvolává paniku.

„Prosím vás, v lednu zemřelo v Česku na chřipku 54 lidí, ale o tom nikdo nemluví,“ podotkl.

Hygienici uvádějí, že v některých letech na chřipku v Česku zemře až 2000 lidí.

S podobným názorem není Adamec zdaleka ojedinělý.

„Myslím, že bychom se koronavirem měli všichni promořit, abychom si vytvořili protilátky. A naopak po tu dobu dát do přísné izolace staré a nemocné, které by vir mohl zabít. A stejně tak po tu dobu ochránit zdravotníky, abychom měli nemocniční kapacity na léčbu těžkých případů,“ řekla zubařka z Chrudimska, která si nepřála být jmenována.

Zmíněná panika ve veřejnosti má v každém případě za důsledek, že ordinace stomatologů teď stejně zejí prázdnotou. Chodí jen pacienti s akutními případy, ostatní mají strach.

Zubaři kvůli koronaviru v minulých dnech omezili zákroky, kde dochází k rozprašování aerosolu, jako je čistění kamene a vrtání.

„Myslím, že 80 procent ordinací už má opět otevřeno. Fungují ale často kvůli nedostatku pacientů ve zkráceném režimu, zbytek času jsou na telefonu,“ uvedl mluvčí krajské stomatologické komory Roman Benák.

„Situace v zásobování se výrazně zlepšila, hejtmanství se postaralo a v neděli byly respirátory rozvezeny po celém kraji,“ dodal Adamec.