Žáby tu migrují každoročně, a proto se krajští úředníci rozhodli pro trvalé umístění bariér kolem silnice, jako tomu je v lokalitě Přívrat poblíž České Třebové.

Obojživelníci migrují z lesních ploch do vodních, kde dochází k rozmnožování. V Pardubickém kraji se v současnosti nachází minimálně čtyři nejvýznamnější lokality, které jsou doslova obehnány bariérami proti vstupu žab na vozovku. Mezi tyto lokality patří například lokalita Přívrat na Orlickoústecku, Hradec nad Svitavou, Heřmanův Městec, nebo již zmíněná lokalita u Horeckého rybníka poblíž Chrasti.

Příprava na novou sezónu v Záchranné stanici Pasíčka
Záchranná stanice Pasíčka se připravuje na jaro. Pomohli dobrovolníci

U takzvaného „Horečáku“ mají žáby hlavní trasu přes silnici spojující Horku a místní část Chrasti - Chacholice. V minulosti, zde tak docházelo k uzavírkám právě z důvodu migrace žab. Letos by uzavření silnice hrozit nemělo.

"V současné době kraj rozjíždí projektovou přípravu tvorby trvalé bariéry právě v lokalitě Horeckého rybníka, protože se ukázalo, že se zde nachází skutečně masivní tah obojživelníků," uvedl Tomáš Sigl z odboru životního prostředí a zemědělství Krajského úřadu Pardubického kraje.