Nevhodně skladovaná munice bude i nadále cílem policejních kontrol. V Pardubickém kraji jich policie v letošním roce provedla u držitelů zbrojních licencí dvanáct a desítky dalších na jiných místech.

Hlavním důvodem byla exploze muničního skladiště ve Vrběticích na Zlínsku v říjnu loňského roku, která si vyžádala dva lidské životy.
Následné vyšetřování odhalilo hrubé porušení bezpečnostních a požárních pravidel při skladování.

Poté přišly na řadu kontroly ve firmách, a to i v Pardubickém kraji. Problémy zde policie odhalila v únoru v objektech firmy Multiagro ve Slatině u Vysokého Mýta. Toto úterý policie provedla kontrolu v Poličce v areálu firmy STV Group. Důvodem opět byla skladovaná munice.

A kontroly budou pokračovat. Policie na to dostane i větší počet lidí.

„V současné době nabíráme lidi do příslušných odborů, kteří tam dosud chyběli – tak, aby byl výkon dozoru hlubší. Kromě toho připravujeme i celou řadu změn zákonů, aby se s municí začalo primárně nakládat jiným způsobem. Cílem je stav, kdy by kontrola policie, armády a báňského úřadu měla jednotný postup a měla nad sebou jednu supervizi," říká pro Deník ministr vnitra Milan Chovanec.

Převoz do Květné

Munice ze Zlínska nakonec skončila v Pardubickém kraji v Květné na Svitavsku. Za přísných bezpečnostních opatřeních ji tam převáželo několik transportů.

„Na tomto místě je naprosto výborně zabezpečená, tamní sklad je na rozdíl od těch předchozích v dobrém stavu a není důvod obávat se o bezpečnost obyvatel," je přesvědčen ministr vnitra.
Podobný postup byl i na Orlickoústecku, kde byla skladována munice a materiál, který ale na místě neměl být.

„V případu Slatiny u Vysokého Mýta je vedeno trestní řízení pro podezření z nedovoleného ozbrojování. Jeho další postup bude záviset na zpracovávaných znaleckých posudcích zabaveného materiálu," sděluje mluvčí pardubické policie Markéta Janovská.

Podle ministra vnitra zde policie zvolila poprvé jiný přístup tím, že využila svého oprávnění, kdy munici zabavila, převezla a umístila do vlastních skladů a až následně zkoumala, zda byly porušeny zákony o bezpečném uložení.

Změňte přístup!

„Munice je nyní správně uložena, a to je jedině dobře. Byly jsme svědky toho, jak se munice skladuje v nevyhovujících objektech. Podobné kontroly by měly dát jasně najevo, že chceme, aby podnikatelé změnili svůj přístup. Buď vybudují sklady, které umožní skladovat munici bezpečně a podle zákona, nebo o ní mohou přijít," domnívá se Milan Chovanec.

Prohlídky skladů a nálezy nesprávně skladované munice u Vysokého Mýta a nově také v Poličce jsou právě důsledkem zvýšeného dohledu.

„Tento režim bude pokračovat neustále, velkých skladů po republice je až pětatřicet a měly by být kontrolovány periodicky. To nám zaručí, že podmínky v nich budou udržovány na požadované úrovni," uzavírá ministr.