Orientační program prezidenta republiky v Pardubickém kraji

Pondělí 12. ledna
10.30 příjezd ke Krajskému úřadu
11.00 setkání se členy Zastupitelstva Pardubického kraje a starosty obcí
14.35 setkání se zastupiteli města Přelouče na MÚ v Přelouči
15.05 setkání s občany města Přelouče
16.15 návštěva společnosti DAKO-CZ, Třemošnice – setkání s vedením společnosti v prostorách vývojového centra
16.50 otevření nové výrobní haly – přestřižení pásky s vedením společnosti a hejtmanem Pardubického kraje, beseda se zaměstnanci

Úterý 13. ledna
10.15 návštěva 43. výsadkového praporu v Chrudimi v prostorách vojenského letiště v Chrudimi – setkání s veliteli praporu, ukázka praktického výcviku členů útvaru, setkání s veterány
11:25 setkání se zastupiteli města Chrudimi
11.45 setkání s občany ve velkém sále Chrudimské besedy
15.00 návštěva společnosti Mlékárna Hlinsko – setkání s vedením společnosti, setkání se zaměstnanci
16.00 setkání se zastupiteli města Hlinska na Městském úřadu
16.30 setkání s občany města Hlinska v Multifunkčním centru Hlinsko

Středa 14. ledna
10.35 návštěva společnosti IVECO Czech Republic, Vysoké Mýto – setkání s vedením, setkání se zaměstnanci
11.55 setkání se zastupiteli města Chocně v sále zastupitelstva
12.20 setkání s občany města Chocně – Panský dům
13.20 návštěva Rehabilitačního ústavu v Brandýse nad Orlicí
15.30 Závěrečná tisková konference

Na svou druhou návštěvu Pardubického kraje se chystá prezident České republiky Miloš Zeman. Do kraje přijede v pondělí 12. ledna a pracovní cestu by měl ukončit ve středu. Kromě Pardubic zamíří třeba také do Přelouče, Chrudimi, Chocně nebo Hlinska. Tedy do míst, kam při své první návštěvě nezavítal.

„Jsou to místa, která nás o prezidentskou návštěvu žádala. Zároveň jsme se snažili, aby pan prezident navštívil tu část kraje, kde minule nebyl. Tentokrát to tedy bude hlavně Chrudimsko," uvedl hejtman Pardubického kraje Martin Netolický.

Návštěva prý není jen formalita

Podle hejtmana má návštěva svůj význam a nejedná se jen o pouhou formalitu.

„Ekonomická diplomacie je pro Miloše Zemana prioritou a má skutečně významné kontakty. Například splnil slib, který dal řediteli firmy CZ LOKO při své návštěvě kraje na podzim roku 2013, a zprostředkoval kontakty pro využití rekonstruovaných lokomotiv pro ruskou železnici," podotkl Martin Netolický.

Prezidentská kolona si v těchto dnech projíždí trasu, kterou se bude příští týden prezident ubírat. Je potřeba zkontrolovat všechna místa, která Miloš Zeman při své návštěvě kraje navštíví.

„Místa, která prezident navštíví, jsou již známá, ještě se ale upravují konkrétní časy. Harmonogram by se ale měl měnit už jen o minuty," vysvětlila vedoucí oddělení komunikace a vnějších vztahů krajského úřadu Alena Petráňová.

Řeší detaily prezidentské cesty

Krajský úřad musí ve spolupráci s Pražským hradem zajistit veškeré detaily prezidentovy cesty. „Musíme udělat návrh programu, navštívit místa, kam prezidenta pozveme, setkat se zástupci obcí a firem a probrat s nimi podrobný scénář setkání. Vybíráme také jídelníček a mnoho dalších věcí. Všechny kroky přitom musíme konzultovat s Hradem," podotkla Alena Petráňová.

V současné době pracuje na přípravách příjezdu prezidenta republiky hlavně odbor kanceláře hejtmana, spolupracují s ním ovšem i další odbory krajského úřadu.

„Krajský úřad kompletně zajišťuje program a akreditace novinářů," sdělila Deníku Zuzana Nováková z oddělení komunikace a vnějších vztahů krajského úřadu.

Prezident při své třídenní cestě navštíví kromě krajského města také Přelouč, Třemošnici, Chrudim, Hlinsko, Choceň a nakonec Brandýs nad Orlicí. Svůj vlastní program bude mít i prezidentova žena Ivana Zemanová.

Prezidenta zaujalo Království krále Miroslava

Třídenní pracovní cestu po Pardubickém kraji absolvoval prezident MILOŠ ZEMAN už v září roku 2013. Tehdy navštívil dvě střední školy, tři významné zaměstnavatele, čtyři města a jednu obec. Ještě před odletem vrtulníkem do Lán poskytl prezident exkluzivní rozhovor východočeským Deníkům. Připomeňte si, jak tenkrát Miloš Zeman svou cestu po kraji hodnotil.

Za tři dny jste v Pardubickém kraji absolvoval mnoho setkání s občany na náměstích, se studenty či zaměstnanci různých firem. Je něco, co vás za ty tři dny překvapilo?
Tato setkání byla hojně navštěvována. Překvapilo mě, že nejvíce lidí přišlo v Ústí nad Orlicí, kde bylo více než tisíc lidí. Účast se obvykle pohybovala kolem 700 lidí, což pokládám při současné politické mizérii za velmi slušnou účast. Přiznávám se, že jeden z nejsilnějších dojmů byla obec jménem Přívrat, která si říká Království krále Miroslava podle bývalého starosty Miroslava Veselého.

Odnesl jste si podobné dojmy i z dalších setkání?
Z mnoha návštěv pro mě byla velmi zajímavá také exkurze do podniku CZ LOKO v České Třebové, který vyrábějí lokomotivy, a do firmy SOR v Libchavách, kde se rodí autobusy. Tyto firmy mají velké exportní možnosti a já jim jako prezident mohu pomoci tím, že je mohu vzít na prezidentské návštěvy a také tím, že mám pravomoc jmenovat velvyslance.

Měl jste z cesty po kraji také nějaké negativní dojmy?
Na začátku mé cesty se vyskytly asi dva nebo tři protestní transparenty související s prezidentskou kampaní. Ty mně ovšem nejvíce ze všeho připomínaly ztracené japonské vojáky, kteří po druhé světové válce bloudili v džunglích a nevěděli, že válka už skončila.

Vedoucí představitelé Pardubického kraje i významní zaměstnavatelé soudí, že vaše návštěva může kraji pomoci. Můžete ze své funkce prezidenta skutečně krajům poskytnout nějakou konkrétní pomoc, nebo se jedná jen o jakousi morální podporu?
Já se domnívám, že obojí. V některých případech může být významná i morální podpora. Třeba tím, že prezident uděluje státní vyznamenání a může je dát osobnostem, které v životě něco dokázaly. Nezapomeňte ale, že prezident má také jistou neformální autoritu a rovněž autoritu formální danou tím, že mu ústava umožňuje jmenovat premiéra, vládu a také povolávat si ke konzultaci jednotlivé ministry. A záleží už pak jen na něm, zda tuto autoritu skutečně uplatní.

Miloš Zeman komentoval svou životosprávu i situaci v Sýrii
Současný český prezident Miloš Zeman patří k politikům, kteří rádi provokují. A tak jsou i jeho projevy plné různých bonmotů. Občas nejde prezident daleko ani pro ostřejší výrazy.
Co všechno od něj mohli lidé slyšet při jeho minulé návštěvě Pardubického kraje?
Prezident se vyjádřil třeba o své životosprávě, ale také o horkých politických tématech, mezi které patřil v září roku 2013 hlavně pád Nečasovy vlády.
• O pokeru a politice: „ Poker je krásná karetní hra, při které se blufuje. V politice by se to ale podle mého názoru dělat nemělo."
• O pádu vlády Petra Nečase: „Vláda se svrhla sama. Často je to podsouváno mně, ale já jsem Janu Nagyovou v životě neviděl."
• O své dietě: „Přestal jsem s pitím tvrdého alkoholu, ačkoliv se říká, že slivovice léčí všechno."
• Rada, kterou dostali krajští zastupitelé pro svá budoucí rozhodnutí: „Odmítněte všechno, co bude doporučovat Strana zelených. Na 99 procent se nespletete."
• O svém zdravotním stavu: „Občas mě bolí nohy a občas trochu klopýtám ze schodů."
• O cestách do regionů: „U nás jsou volby pořád. Kdybych nejezdil mezi lidi v době, kdy se koná volební kampaň, byl bych pořád zavřený na Hradě nebo v Lánech. Ono by to možná někomu vyhovovalo, ale já chci skládat účty svým občanům."
• O obyčejných lidech: „Nesnáším termín obyčejný člověk. Já říkám normální. Každý z nás je neobyčejný."
• O 190 záložních tancích české armády: „Ty jsou nebezpečné především své vlastní posádce. Trvám na tom, že provozních tanků máme 35."
• O menšinách: „Já také patřím k menšině. A to k menšině kuřáků, která je utlačována agresivními nekuřáky."
• O situaci v Sýrii: „Válčí tam čert s ďáblem. Na jedné straně diktátorská rodina, na druhé straně Al-Kajda."
• O imunitě: „Samozřejmě že bych podpořil zrušení imunity. S jedinou výjimkou, a sice že imunita by měla platit v případě, když řeknete veřejně, že prezident, premiér, ministr, hejtman nebo starosta jsou idioti."
• O náměstkovi hejtmana Jaromíru Duškovi, který byl dříve odborářem v Českých drahách: „Mému předchůdci stávkoval šest dní, mně patnáct minut. Stávka byla bez᠆účelná, cestující to považovali za běžné zpoždění." ⋌(dub)