V Pardubickém kraji pokračuje epidemie příušnic, nakažených stále přibývá. Od začátku letošního roku epidemiologové evidují 420 nemocných. V roce 2011 přitom hygienici registrovali celkem 220 případů, nárůst nastal až na konci roku.  Naposledy v našem regionu příušnice řádily před šesti lety.

„Nemocných stále přibývá. Nejvíce jich evidujeme na Pardubicku a Chrudimsku, v poslední době přibývá nakažených i na Orlickoústecku. Tam je každý týden průměrně 20 nových nemocných. Na Svitavsku je zatím relativní klid, přibývá tam asi pět nemocných týdně,“ uvedla vedoucí protiepidemického odboru Krajské hygienické stanice Olga Hégrová.

Ještě na konci ledna bylo v kraji nemocných pouze 170 lidí. Nakažených přibývá také v sousedním Královéhradeckém kraji, ale ne tak dramaticky.

„Evidujeme zvýšený výskyt příušnic, se situací na Pardubicku se to však nedá srovnat. K minulému týdnu víme o 52  případech, z toho 32 nemocných přibylo v únoru, třeba vloni v únoru se ale nenakazil nikdo,“ uvedla vedoucí protiepidemiologického odboru Krajské hygienické stanice v Hradci Králové Eva Beranová.

Podle epidemiologů jsou nákazou nejvíce postiženy mladí lidé narození v letech 1996 a 1995. Objevují se i komplikovanější případy, naštěstí jich ale není velké množství.

Proti příušnicím by populace měla být očkovaná. Podle Hégrové jsou dva důvody, proč se nemoc objevuje i přes to – buď přestala vakcína po nějaké době od očkování účinkovat, nebo se změnil virus jako takový. To se teď zkoumá. Příušnice se totiž objevují u očkovaných i neočkovaných.

Epidemie nemoci se postupně šíří celou zemí. Začala u sportovních týmů a jiných větších kolektivů lidí. Vzhledem k tomu, že se nemoc šíří kapénkovou infekcí, rozšiřuje se snadno, a to zejména na místech, kde je mnoho lidí, jako jsou školy, sportovní utkání nebo v MHD.

Nemoc mívá obvykle lehký průběh, nemocný má otok jedné nebo obou příušních žláz a teplotu. Někdy ale nastanou komplikace a nemoc může způsobit zánět mozku, slinivky břišní nebo varlat. Nemocní s těžším průběhem nemoci jsou hospitalizováni na pardubickém infekčním oddělení. U mužů příušnice můžou být příčinou neplodnosti.

U některých jedinců vakcína nemusí vytvořit dlouhodobou ochranu. Epidemie se objevuje zhruba jednou za deset let.

Za celý loňský rok bylo v Hradeckém kraji evidováno celkem pouze 214 a v Pardubickém 366 případů příušnic. Ještě v roce 2009 byl takřka stejný počet nemocných – 357 – v celém Česku. Poslední velké epidemie byly v Česku v letech 1995 až 1996, další postihla především Moravu a Slezsko v roce 2006.

Projevy nemoci

Příušnice mívají obvykle lehký průběh, nemocný má otok jedné nebo obou příušních žláz a teplotu.

Někdy nastanou komplikace a pacienti mají silné bolesti při žvýkání a pohybech hlavou. Postižena může být slinivka břišní, centrální nervový systém a varlata. V dospělosti mohou být u mužů příčinou neplodnosti.

Nemocní s těžším průběhem nemoci jsou hospitalizováni.

Děti se proti příušnicím očkují od roku 1987 po dosažení 15. měsíce života a přeočkovány jsou kolem třetího roku věku.

Ministerstvo zdravotnictví zvažuje, že by následovalo ještě jedno přeočkování dospívajících. Před zahájením povinného očkování bylo v Česku každoročně až 100 tisíc případů příušnic.