„Budeme vybírat vstupné minimálně 50 korun, kdo přispěje, bude moci běžet. Zároveň to má sloužit jako morální podpora, takže doufáme, že se zúčastní co nejvíce lidí," vysvětluje jeden z organizátorů závodu major Ivo Zelinka.

Účast pro každého

Závodu i následného programu přímo na vojenském letišti se může zúčastnit každý. Podle pořadatelů je už nyní nahlášeno více než sto účastníků, z nichž někteří hodlají běžet se psem, nebo trasu urazit na koloběžce. „Věříme, že velká část se ani nepřihlásí a rovnou přijde na závod. Není limitovaný počet účastníků, když bude chtít běžet 2000 lidí, tak může," poznamenává major Zelinka.

Během sobotního dopoledne bude z Resselova náměstí v Chrudimi startovat také tradiční cyklomaraton. Cyklisté se však s běžci nemají šanci potkat, protože obě vyznačené trasy se nikde nepotkávají a cyklisté budou letiště objíždět z druhé strany.

Samotný běh je jen jedním z několika způsobů, jak lze rodiny padlých vojáků podpořit. S obrovským úspěchem se setkal prodej triček s nápisem Jsem hrdý na naše vojáky, kterých se prodalo už více než 1000 kusů.

Veliký zájem

Triko s nápisem bude možné pořídit do 26. srpna.„Triko stojí 300 korun, přičemž 200 jde na sbírkový účet a zbytek jsou výrobní náklady. Z prodeje žlutých samolepek za 50 korun s nápisem Podporuji naše vojáky, jde na účet 100%, protože je nám firma vyrobila zdarma," uvádí Ivo Zelinka.

Prodej triček bude zastaven 26. srpna a všechny dosud vybrané peníze poté budou 1. září rozděleny mezi rodiny padlých. Časový odstup je podle organizátorů potřeba, aby všechny peníze mohly bezpečně dorazit na sbírkový účet, než se začnou rozdělovat.

„Zatím se vybralo okolo 4,5 milionu korun. Dalece to předčilo naše očekávání," říká major Zelinka s tím, že účet byl otevřen v tu samou hodinu, kdy rakve s vojáky přistály na kbelském letišti.

Fanoušci vojenské techniky, kteří neradi sportují, mohou v sobotu přeskočit charitativní běh a dorazit přímo na vojenské letiště, kde si budou moci od 11:00 do 14:00 prohlédnout ukázky bojové techniky a vybavení. Prim bude hrát bojové vozidlo Kajman se všemi zbraňovými systémy vystavené v jednom z hangárů a zvědavce potěší i ukázky tréninku výsadkářů.

Nepřístupné místo

„Bude možné navštívit i Síň tradic, což je malé muzeum našeho výsadkového praporu, které jsme vytvořili ve spolupráci s Vojenským historickým ústavem. Běžně není veřejnosti přístupná, ale z letiště bude každou hodinu odjíždět speciální autobus," doplňuje Ivo Zelinka.

Výsadkáři však ani v těchto dnech nezahálí a pilně trénují. Včera například testovali nové osobní zásobníky. Je to způsob, jak skákat s vybavením a zbraní tak, aby je neměl parašutista „na zádech", kdy se pod ním spustí desetimetrové lano, na němž je uchycená výstroj.

Zkoušky zásobníků

„Batoh přistane o dvě vteřiny před výsadkářem. Dosud jsme používali obdobu tohoto systému, ale přešli jsme na nový typ padáků. Naštěstí jsme na vývoji zásobníků spolupracovali, tak je to přesně to, co potřebujeme. Batoh má výsadkář v momentě výskoku přivázaný k tělu a v momentě, kdy se padák úplně otevře, tak zásobník uvolní," dodává major Zelinka. 

LUKÁŠ VANÍČEK