„Zvýšení ceny stočného a vodného je důsledkem inflace a růstu cen energií, navíc hodně investujeme do nových staveb,“ řekl šéf pardubických vodovodů a kanalizací Josef Fedák. Voda se na Pardubicku od ledna zdražila o čtyři koruny na 93,50 koruny za kubík. Zdražují také další vodárny v kraji, připlatí si i lidé na Svitavsku či Orlickoústecku.

Na Chrudimsku, kde tamní vodárny účtují ceny dvousložkově, zůstala cena vodného a stočného na haléř stejná jako vloni. Zvedl se ale fixní poplatek za samotnou vodovodní přípojku. U nejběžnějších vodoměrů toto navýšení činí 106 korun, takže zákazník nově za rok zaplatí 842 korun.

Město od města se naproti tomu liší situace v poplatcích za odpady. Zatímco v Pardubicích nebo Chrudimi zůstaly na loňské úrovni, ve Svitavách, v Moravské Třebové či Hlinsku se o několik desetikorun zvedly.

V Pardubicích tak budou lidé nadále za svoz popelnic platit 500 korun, v Hlinsku ale 560 namísto dosavadních 540 a ve Svitavách o šedesát korun více než dosud, tedy 660 korun. V Moravské Třebové činí navýšení 50 korun, nově budou obyvatelé města platit 600 korun ročně.

Mnohé radnice přesto na svoz odpadů nadále výrazně doplácejí. Však nás také proto v příštích letech možná čeká zdražení odpadů daleko výraznější. Podle připravované legislativy by lidé mohli za odvoz odpadu zaplatit možná téměř třikrát víc než nyní. Nový motivační systém dá totiž lidem na výběr. Buď zůstanou u dosavadního paušálního systému, nebo začnou platit podle toho, kolik odpadu vyprodukují.

„Je to motivační systém, při kterém si občan bude moci zvolit frekvenci svozu a velikost odpadové nádoby,“ řekl Jaromír Manhart z ministerstva životního prostředí.

Zdražilo i teplo

Zdražení se týká i dodávek tepla. Elektrárny Opatovice (EOP), které zásobují především Pardubice a Chrudim, letos podražily o 2,5 procenta. Přesto zůstává teplo z Opatovic suverénně jedním z nejlevnějších v Česku, gigajoule vyjde na 522 korun.

„Pro domácnost žijící v bytě 3+1 s průměrnou spotřebou tepla ve výši 25 GJ/rok znamená navýšení ceny přibližně 320 korun ročně,“ řekl mluvčí EOP Martin Sýkora.

Zajímavé je, že klesne samotná cena dodávaného tepla, zdražení jde ale na vrub zdražení stálé složky ceny. „Do úpravy cen se promítají zvyšující se náklady na výrobu a distribuci,“ vysvětlil Sýkora.

Ve Svitavách cena dálkového tepla od firmy Energy vzrostla o 75 korun na 586 za gigajoule, v Ústí nad Orlicí pak lidé zaplatí vůbec nejméně, i po 30korunovém zdražení vyjde na 482 korun.

Podražila však i pevná paliva, stále nahoru letí například cena uhlí.

Drahé přímotopy

Relativně dobře jsou na tom lidé, kteří si koupili úsporné plynové kotle. Plyn zdražuje zhruba o pět procent, zatímco elektřina až dvakrát tolik. Nejméně pocítí navýšení cen za elektřinu domácnosti, které ji nepoužívají k vytápění. Nejvíce spláčou naopak lidé používající přímotopy. Konkrétní růst cen závisí na spotřebě a konkrétním používaném tarifu. (kim)