Pardubický deník pro vás přichystal rubriku Váš lékař radí. Pardubičtí doktoři v ní reagují na dotazy čtenářů a čtenářek listu. Na stránkách ji najdete vždy ve středu. Dnes odpovídá  šéf pardubické záchranky  MUDr. PAVEL SVOBODA.

Mou partnerku bolí asi žíly v celém těle, v levém podpaždí – tupá bolest s tlakem, který je i ve stehnech a v rukou. Co dělat? Děkuji za odpověď. Petr

„Vámi popisované zdravotní problémy jsou poněkud nespecifické a možná budou diagnostickým oříškem i pro specialistu z oboru interního lékařství nebo revmatologie, kam bych si vás dovolil, cestou vašeho praktického lékaře, který je nejpodrobněji informován o zdravotním stavu svých pacientů, doporučit. Může se jednat o doprovodné znamení mnoha vnitřních systémových nebo revmatických onemocnění. Pokud ani poté není zřejmá příčina obtíží, uzavíráme podobné projevy jako fibromyalgii, tedy povšechnou bolestivost svalů, kloubů a úponů a ani léčba řadou léků na bolest, například i v kombinaci s antidepresivy, není vždy pacientem hodnocena jako úspěšná."