Díky projektu Letní dobrodružství, který začíná 20. května u pardubického obchodního centra na Bělehradské ulici v Polabinách, se dozvíte,  jak se této nemoci bránit.

Fakta i prevence

Příchozí se mohou dozvědět ve stanech označených nápisem Teď nebo klíště od odborníků o klíšťové encefalitidě, lymeské borelióze, prevenci nákazy a očkování proti ní. Chybět nebude ani hravý program pro děti včetně ukázek správného odstranění klíštěte, doporučení vhodného repelentu a oblečení do přírody.

Klíšťat přibývá

Letošní mírná zima klíšťatům přála. „Současný vývoj počasí ukazuje, že letošní sezóna bude pro klíšťata ještě příznivější než v předchozích letech a riziko nákazy se tím stupňuje. Zvýšená aktivita klíšťat je ve všech regionech České republiky," uvedl Rastislav Maďar, prezident Fóra infekční, tropické a cestovní medicíny.

V posledních letech se navíc  rozšířil i počet míst, kde se na vás nakažené klíště může přisát. „Ohniska nákazy se u nás neustále rozšiřují. Zatímco v minulosti hrozila nákaza hlavně v jižních Čechách a v Jeseníkách, za posledních deset let se ohniska nákazy rozšířila prakticky do všech regionů," dodal Rastislav Maďar. Odborníci doporučují jako prevenci vhodné oblečení a pokrývku hlavy, vysokou obuv a rovněž používání repelentů.