Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

"Naší snahou je připravit dobře studenty na budoucí praxi," říká děkan

Pardubice - „Ke zvyšování konkurenceschopnosti studentů přispívají setkání s našimi absolventy, ale i s jejich zaměstnavateli," tvrdí Bohumil Culek

20.2.2013
SDÍLEJ:

Bohumil Culek, děkan Dopravní fakulty Jana Pernera Univerzity PardubiceFoto: Univerzita Pardubice

Současná složitá ekonomická situace se dotýká nepříznivě i absolventů vysokých škol, kterým se mnohdy hůře hledá zaměstnání. Titul sám o sobě zaměstnání nezajistí. Zaměstnavatelé dávají přednost uchazečům s praxí, jen teoretické znalosti nestačí. Vysoké školy proto musí reagovat na požadavky trhu práce a poskytnout studentům takové vzdělání, díky kterému se stanou konkurenceschopnými.

Na Dopravní fakultě Jana Pernera Univerzity Pardubice studuje v bakalářských, navazujících magisterských či doktorských studijních programech přes dva tisíce vysokoškoláků. Udělením akademického titulu a předáním vysokoškolského diplomu naše odpovědnost za jejich osud nekončí. Sledujeme jejich kroky v praxi a vyhodnocujeme, jak konkurenceschopné vzdělání jsme jim při studiu poskytli.

Absolventi nám dají zpětnou vazbu

Stále naléhavěji si uvědomujeme, že naši absolventi by neměli být pouhými teoretiky, ale naopak komplexními odborníky, kteří by vedle získaných znalostí měli být vybaveni i schopností rychle se adaptovat na požadavky praxe. Jak se jim na trhu práce v tomto ohledu vede, nám sdělují oni sami. Jsme totiž s našimi absolventy v kontaktu i po jejich odchodu do praxe.
Pravidelně jednou do roka se společně setkáváme a diskutujeme zejména o jejich odborné připravenosti pro zastávaná povolání. Zajímá nás také, jak obtížné pro ně bylo hledání pracovního místa či zda splňují všechny profesní nároky, jež na ně kladou jejich noví zaměstnavatelé. Na základě výsledků této oboustranně prospěšné diskuse se snažíme modifikovat výuku profilových předmětů tak, aby naši budoucí absolventi odcházeli do praxe vybaveni znalostmi a dovednostmi, které si trh práce žádá.

Musíme reagovat na požadavky trhu

Ke zvyšování konkurenceschopnosti našich studentů výrazně přispívají nejen setkání s našimi absolventy, ale také s jejich zaměstnavateli.
Proto podporujeme setkávání našich akademických pracovníků a odborných garantů jednotlivých studijních programů se zástupci odborníků z praxe. Cílem těchto setkání je získání konkrétních referencí o úrovni absolventů a informací o jejich slabinách.

Tyto informace se pak stávají východiskem pro zkvalitnění výuky a případné inovace toho kterého studijního oboru. Plně si uvědomujeme, že v průběhu vzdělávacího procesu je také třeba připravovat studenty na přechod z akademického prostředí do praxe, který pro mnohé z nich není jednoduchý. Přitom potřeby trhu práce se mění a na to musíme reagovat, nechceme, aby naši absolventi figurovali ve statistikách nezaměstnanosti.

Teorie a praxe musí jít ruku v ruce

Dopravní fakulta Jana Pernera je řešitelem několika rozvojových projektů, které mají za cíl zlepšit postavení našich absolventů na trhu práce.
Vztahem mezi teorií a praxí se zabývá projekt „Inženýrské vzdělávání jako interakce teorie a praxe" (IVINTEP), který je součástí operačního programu „Vzdělávání pro konkurenceschopnost".

Cílovou skupinou tohoto projektu jsou primárně studenti prezenční a kombinované formy magisterského studia, kteří jsou formou projektů přímo zapojeni do řešení výrobních a provozních problémů průmyslových partnerů. Tento způsob spolupráce je na pracovním trhu přijímaný jako získaná praxe v průběhu studia.

Díky operačnímu programu „Výzkum a vývoj pro inovace" budujeme navíc nové Výukové a výzkumné centrum v dopravě, které výrazně přispěje ke zkvalitnění praktické výuky a ve svém důsledku k lepší připravenosti našich absolventů na praxi.

Fakulta usiluje také o přímé propojení s průmyslovými partnery. Důkazem toho je řešení několika výzkumných úkolů, z nichž nejvýznamnější je spoluřešitelství projektu Centra kompetence drážních vozidel, na kterém se podílí kromě tří univerzit dva výzkumné ústavy a celkem osm průmyslových partnerů.

Podpora odborných stáží a  partnerství

S pomocí dalšího speciálního projektu fakulta umožňuje zejména mladším pracovníkům odborné stáže u renomovaných firem a výzkumných ústavů v tuzemsku i zahraničí. Slibujeme si od toho, že na základě takto získané zkušenosti naši mladí akademici inovují výuku a obohatí vyučované předměty novým obsahem i metodikou výuky, využijí je při vlastním bádání a naváží užitečné partnerské vztahy pro dlouhodobější spolupráci ve výzkumu i v komerční oblasti. Projekt je přínosem i pro Technologickou platformu „Interoperabilita železniční infrastruktury".

Průmyslové firmy, které jsou členy platformy, tak mají možnost formou stáží zvýšit znalosti a zkušenosti svých pracovníků. Ti pak v rámci užší spolupráce s fakultou, která je rovněž členem platformy, mohou svými zkušenostmi přispět k obohacení odborné přípravy studentů, což je naší eminentní snahou, která by měla vyústit v celkové zkvalitnění pedagogického procesu.

Bohumil Culek
děkan Dopravní fakulty
Jana Pernera Univerzity Pardubice

Autor: Redakce

20.2.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Úderem páteční druhé hodiny odpoledne se otevřely volební místnosti pro volby do Poslanecké sněmovny.

Odvolí všichni a zavřeme místnost dřív? To nepůjde

Pohřešovaný Jaroslav Malimánek.

Policie pátrá po seniorovi. Nevrátil se z tancovačky

Z třináctého patra v Chrudimi vyskočil muž

Chrudim - Nešťastné úmrtí šetří v sobotu dopoledne chrudimská policie.

Jdou k volbám poprvé. Důraz kladou na ekologii, digitalizaci a vzdělání

Pardubice - V České republice je až 400 tisíc prvovoličů, kteří mohou výrazně ovlivnit výsledky právě probíhajících voleb do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky. Čtyři sta tisíc to je pro srovnání čtyřikrát více hlasů, než kolik byl v parlamentních volbách v roce 2013 rozdíl mezi první a druhou stranou.

Rušení ordinací praktických lékařů ve velkém prý nehrozí

Pardubicko – V souvislosti se stávkou praktických lékařů, ke které došlo tento týden, se mluví o úplném skončení některých praxí. Zejména starší lékaři se prý nechtějí zařizovat k vydávání elektronických receptů, které mají být od ledna povinné.

AKTUALIZUJEME

Volební místnosti se znovu otevřely, účast zatím vysoká

Pardubický kraj - V pátek a v sobotu mají lidé možnost jasně se vyjádřit k budoucnosti Česka. Od 14 hodin, kdy začaly volby do Poslanecké sněmovny PČR, jsou otevřené volební místnosti a voliči až do sobotního odpoledne mohou rozhodovat, kdo zemi v následujících čtyřech letech povede. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení