Sedm hodin ráno, střídání směn. Na stanici hasičů v Pardubicích nebyl v pondělí ráno jediný, který by si nesáhl na strom a nevypadal trochu unaveně. I když noc už byla klidnější než nedělní den, neodpočinuli si. Při ranní přejímce techniky se pozornost soustředila zejména na motorové pily, které v neděli dostaly pořádně zabrat. Ve frontě hasičům stále ještě stojí několik výjezdů, ke kterým se musí propracovat. 

Zdroj: DENÍK/Jiří Sejkora

Od nedělní sedmé večerní do sedmé hodiny ráno měli v kraji dalších třicet pět výjezdů. Vesměs šlo opět o stromy. "Došlo ale i na požáry a to v případě stromů spadlých na elektrická vedení. Spolupracujeme též s energetiky, jenže je tam potíž, že jejich linky jsou přetížené a často se nemůžeme dovolat. Z toho důvodu ještě teď ráno čeká několik událostí na odbavení, protože před zásahem hasičů bude nutné odpojit elektrický proud," řekla v podnělí ráno mluvčí hasičů.

Do práce včera nastoupili i další. "Nedělní směnu v počtu šestnáct hasičů posílilo sedm kolegů a dvě vozidla navíc. Kvůli větru jsme z výjezdu stáhli výškovou techniku. Tu v případě silného větru nelze z důvodu vlastní bezpečnosti ani použít. Hasiči, kteří byli u žebříků a plošiny přidělení, se ihned zapojili do pomoci kolegům," řekl velitel pardubické stanice Pavel Vavrouš. Krom toho se do práce zapojily i dobrovolné jednotky ze Starého Hradiště nebo Městského obvodu 1. A podobně to bylo v celém kraji.

Na operačním středisku hasičů byla také posílena služba. Operátoři měli nařízenou pohotovost a zrušené dovolené aby byli v případě potřeby schopni kolegy střídat či doplnit. Vše se nakonec zvládlo. Evidenci některých výjezdů ale dávají hasiči dohromady až dnes. Dobrovolné jednotky v kraji často neměli na administrativu čas. Třeba hasiči v Lázních Bohdaneč vyjeli na vyžádání operačního střediska jen třikrát, zásahů přitom mělmi minimálně desetkrát tolik. 

Ustoupili jen jednou

Za celou neděli hasiči měli jen jednu událost, kterou vyřešit nezvládli. Utržené pláty plechu na sile Poděbradově ulici Chrudimi. "Vítr by je z těch třiceti metrů odfoukl. Nebyli schopni se na střechu bezpečně dostat, proto bylo okolí preventivně uzavřeno včetně křižovatky a obchodního domu. Tato uzavírka stále trvá," dodala Vendula Horáková.