Na výsledek bude mít podstatný vliv další růst mezd a odvodů o 135 milionů korun.

„Dohromady by tak tyto osobní náklady za období 2015 a 2016 vzrostly o 280 milionů korun," uvedla mluvčí pardubického hejtmanství Zuzana Nováková. Vloni vytvořily nemocnice zisk 400 000 korun.

Zdravotnickému personálu se letos zvýší základní mzdy o pět procent. Platy vzrostly od 1. dubna s tím, že první tři měsíce bude nemocnice lékařům a zdravotním sestrám kompenzovat mimořádnými odměnami. Zvýšení platů bude nemocnice stát asi 130 milionů korun. Může za to hlavně vyrovnávání mzdové úrovně jednotlivých nemocnic, v nichž se platy výrazně lišily.

Nemocnice letos plánují, že z vlastních zdrojů investují zejména do pokračování obnovy přístrojů a budov a do informačních a komunikačních technologií 93 milionů korun. Stavební investice bude platit hejtmanství.

Například v nemocnici v Ústí nad Orlicí se bude rekonstruovat vstupní část budovy a provedou se vnitřní úpravy pavilonu interny a neurologie, v Litomyšli se bude upravovat pavilon interny, neurologie a pediatrie a do areálu se přestěhuje Léčebna dlouhodobě nemocných. Ve Svitavách je naplánována rekonstrukce vnitřních prostor polikliniky, řada projektů je i v Pardubicích, kde bude zásadní například přemístění dětské chirurgie do rekonstruovaných prostor.