Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Není lepší darovat místo hračky vztah?

¨Pardubický kraj – Zářící dětské oči dětí z dětských domovů, jejich splněná přání a hračky darované lidmi, kterým není osud dětí lhostejný – to vše už tak nějak patří k předvánoční atmosféře.

23.12.2014
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Jiří Sejkora

Sociální pracovníci, psychologové, výchovní poradci i ředitelé všech druhů služeb pro děti vyrůstající mimo rodinu se ale zřejmě shodnou na jednom: Děti nepotřebují hračky, potřebují hlavně blízký vztah a lásku!

Hračka se dá vybrat

Hračka se dá jednoduše vybrat, zaplatit a poslat a jistě obdarované dítě potěší.
Je moc dobře, že je tolik lidí, kterým není lhostejné, co děti žijící v dětských domovech a jiných ústavech pod stromečkem najdou.

Také nejrůznější benefiční koncerty, kdy celebrity zpívají právě dětem z dětských domovů, jsou líbivou a třpytivou akcí, kterou si děti jistě užijí. Druhý den je ale po všem. A máma pořád nikde…
Jak ale nabídnout lidem, kteří chtějí pomáhat, efektivnější alternativu? Jak darovat vztah? Anebo možná – jak dítěti vrátit vztah s jeho rodiči?

Děti, které musely odejít od svých rodičů ze sociálních důvodů, si často nepřejí nic jiného, než se domů vrátit. Rodiče je mají rádi, ale díky dluhům, vlastnímu těžkému dětství a nezralosti, ztrátě bydlení a zaměstnání se ocitnou bez prostředků a těžko se sami z takové situace dostávají. Děti tedy potřebují, aby někdo jejich rodičům pomohl a mohli být zase všichni spolu. Nějaký čas třeba i s podporou sociálního pracovníka. Děti, o které jejich rodiče nechtějí pečovat nebo jim dokonce ubližují, potřebují náhradní rodiče, potřebují navázat nový vztah.

„V době, kdy děti nemohou být doma se svými rodiči, nebo než najdou domov u náhradních rodičů, potřebují tyto děti pozorné a citlivé pracovníky, kteří rodiče co nejlépe zastoupí. Pomohou jim zvládnout smutek a samotu, také jejich vztek a rozhořčení, že je tu máma nechala," říká sociální pracovnice a psycholožka Ria Černá z Amalthey.

Nezisková organizace Amalthea se věnuje podpoře rodin, aby děti mohly vyrůstat doma se svými rodiči a byly u nich v bezpečí. Teprve když se dobře zhodnotí, že dítě doma být opravdu nemůže, pomáhá Amalthea hledat náhradní rodiny a podporuje pěstouny a adoptivní rodiče v jejich nelehkém poslání být tím nejlepším, ale navždy „jen" náhradním rodičem.

Jak darovat vztah?

Jak tedy darovat vztah? Podpořte konkrétní dětský domov, neziskovou organizaci či úřad pracující s dětmi tak, že finančně přispějete na zvýšení počtu kvalifikovaných pracovníků, kteří rodinám a dětem pomáhají. Když jich bude více, dostane se dětem více pozornosti. Budou mít u sebe někoho, kdo si s nimi – a třeba i s darovanými hračkami – bude hrát. „Pokud máte dostatek sil a rádi pečujete o děti, uvažujte o pěstounství. Tím darujete vztah stoprocentně," dodává Ria Černá z Amalthey.

Autor: Redakce

23.12.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Cvičení Agens 2017 v Pardubicích. Město zkouší evakuaci velkého počtu osob v případě teroristického útoku otravnou látkou. V první evakuační zóně to znamená do bezpečí dostat děti z MŠ Pastelka.

Evakuace školky? V případě ohrožení za děti odpovídá město

Vojáci 14. pluku logistické podpory vyrazili za školáky do Dolní Rovně a Rosic u Chrudimi.
11

Vojáci vyrazili za žáky do škol

Stávkovali lékaři a někde i lékárny

Pardubice – Několik tisíc praktických lékařů dnes zavřelo své ordinace kvůli stávce. Nesouhlasili totiž s přílišným papírováním, elektronickými recepty a nedostatkem peněz. Mimo provoz bylo na půl hodiny také asi 400 lékáren.

Jeden se schoval v popelnici, další byl drogový dealer

Pardubice - Zamotaný příběh s telefonní budkou na začátku skončil dopadením distributora narkotik.

Komedie o manželských vztazích zavede diváky Z postele do postele

Pardubice – Východočeské divadlo v Pardubicích zařazuje do svého repertoáru komedii anglického dramatika Alana Ayckbourna s názvem Z postele do postele. Premiéry se uskuteční o nadcházejícím víkendu vždy od 19 hodin v Městském divadle.

Tendr na stavbu dálnice D35 k Vysokému Mýtu finišuje

Pardubicko - Z hlediska předvolební kampaně s křížkem po funuse, totiž v pátek v první den voleb otevře pardubické Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) obálky s nabídkami stavebních firem na stavbu prvních dvou úseků dálnice D35 z Opatovic nad Labem k Vysokému Mýtu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení