Černožluté vlaky společnosti Leo Express budou po deset let odbavovat cestující na tratích 024 z Ústí nad Orlicí přes Letohrad, Lichkov a Dolní Lipku do Štítů a 025 z Dolní Lipky do Hanušovic.

Výběrové řízení na krajského dopravce doběhlo letos v únoru, nyní Leo Experss nově zařadil do jízdního řádu vlakový spoj z Lichkova do Vratislavi. „Linka mezi Prahou a polskou Vratislaví bude spuštěna od prosince letošního roku a bude provozováno od pátku do neděle. V následujících letech máme zájem o rozšíření provozu,“ uvedl mluvčí společnosti Emil Sedlařík.

Na lince bude podle mluvčího Leo Expressu využita moderní elektrická jednotka Flirt. Druhý pár spojů, který bude provozován polskými elektrickými jednotkami Newag Impuls, by chtěla společnost přidat příští rok. „Na schválení jejich provozu v České republice nyní pracujeme spolu s výrobcem,“ vysvětluje Emil Sedlařík.

Za čtyři a půl hodiny

Na území Pardubického kraje mohou vlak od prosince využít cestující z Přelouče, Pardubic, Pardubiček, Chocně, Brandýsa nad Orlicí, Ústí nad Orlicí, Letohradu, Jablonného nad Orlicí a Lichkova. Mezi Lichkovem a Vratislaví bude mít spoj další čtyři desítky zastávek. Vzdálenost mezi Prahou a Vratislaví urazí zhruba za čtyři a půl hodiny. Přímá linka z Orlickoústecka má podpořit cestovní ruch a dojížďku z regionu do Prahy. Zařazení nového spoje do závazku nepředstavuje podle mluvčího Leo Expressu pro Pardubický kraj žádné navýšení nákladů.

S blížícím se termínem zahájení provozu se objevily pochybnosti, zda má společnost dostatek strojvůdců. Z dvanácti, které pro obsluhu regionálních tratí potřebuje, má Leo Express zajištěných deset. Na konci května jich naopak deset scházelo. Pardubický kraj se o připravenost dopravce pravidelně zajímá. „V tuto chvíli je podle zástupců společnosti připravených pět strojvedoucích a v procesu přípravy je dalších pět osob. Nábor však probíhá i nadále a všechny personální kapacity budou obsazené,“ potvrdil začátkem srpna hejtman Pardubického kraje Martin Netolický.