Svěcení se zúčastnily děti ze škol v Miřeticích a Včelákově. Večerní program pak obstaralo divadelní představení Příběhy ze Starého zákona II.
V inscenaci se návštěvníkům představili známí herci Barbora Munzarová a Josef Somr a také violoncellistka Livie Kolmanová. Do Ležáků přijelo s inscenací pražské Divadlo Viola.

Pietní vzpomínka

Národní kulturní památku (NKP), kterou jsou Ležáky od roku 1999, čeká letos sedmdesáté výročí vyhlazení osady Ležáky. Na 24. června je naplánována pietní vzpomínka, která s sebou přinese řadu doprovodných akcí.

„O Ležáky a jejich tragický osud se v posledních letech opět zvedá zájem veřejnosti, a tak i letos očekáváme velkou účast na pietní vzpomínce,“ uvedla vedoucí NKP Ležáky Kamila Chvojková.

Součástí pietní vzpomínky bude rovněž mše celebrovaná arcibiskupem Dominikem Dukou, projev by měl mít i prezident České republiky Václav Klaus, který ale zatím svou účast nepotvrdil.

Štafeta z Německa

Vzpomínkovému dni bude předcházet Memoriál Karla Kněze, což je orientační běh po trase naučné stezky NKP Ležáky. Memoriál se bude konat v pátek 22. června.

K výročí heydrichiády je připravena také štafeta, jejíž trasa vede z německého Ravensbrücku přes Nový Bor, Kladno a Lidice až do Ležáků, kam by měli účastníci doběhnout v den pietní vzpomínky kolem desáté hodiny ráno.

„Ležáky nyní navštíví asi deset tisíc lidí ročně, což je velký nárůst návštěvníků. Obecně se dá říci, že zájem veřejnosti o historii stoupá. Je to vidět na návštěvnosti i třeba v polském vyhlazovacím táboře Osvětim, ale i jinde,“ pravil historik Vojtěch Kyncl.

Pietně upravené místo slouží jako památník odboje proti nacismu. Tato bývalá kamenická osada sloužila za druhé světové války jako úkryt parašutistické skupiny Silver A s radiostanicí Libuše vyslané z Londýna. Po atentátu na zastupujícího říšského protektora Heydricha byla tato osada v následném teroru proti civilnímu obyvatelstvu dne 24. 6. 1942 vypálena a domy byly srovnány se zemí. Dospělí byli eskortováni do Pardubic, kde byli v Zámečku zastřeleni. Část dětí byla odvlečena do Německa.

(dub)