VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ochrana před povodněmi: problémem jsou beton a asfalt

Pardubice - Pardubický kraj vynaložil na protipovodňová opatření 24 milionů za posledních sedm let.

6.4.2012
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Ivan Pavelek

Více než 24 milionů korun za posledních sedm let vynaložil Pardubický kraj na protipovodňová opatření. To, jakým způsobem přistupuje kraj k této problematice, nastínil radní Václav Kroutil při setkání s delegací bulharských odborníků.

Opatření by mělo mít větší význam

V posledních desetiletích bylo území Pardubického kraje mnohokrát postiženo povodněmi. Výstavba efektivních protipovodňových opatření by vzhledem k předpokládané změně klimatických poměrů měla mít stále větší význam pro ochranu života, zdraví 
a majetku občanů.
„Finanční prostředky byly poskytnuty především správcům toků na projektovou přípravu staveb na protipovodňovou ochranu. Opatření musí nejenom snižovat rizika povodní, ale i účinně zadržet vodu v krajině. Proto se v poslední době především podporuje výstavba takzvaných přírodě blízkých protipovodňových opatření,“ uvedl krajský radní Václav Kroutil.

Česká republika 
má největší poldr

Jedním z takových projektů na území regionu je poldr Žichlínek, který je největší stavbou tohoto charakteru nejen v České republice, ale 
i ve střední Evropě.  Jejím účelem je ochránit obce v kraji, 
ale především velké sídelní aglomerace na území sousedního Olomouckého kraje – města Olomouc a Litovel. Stavbou vede také významný železniční koridor Česká Třebová – Olomouc.

„Jako součást investice byla provedena revitalizace toku Moravská Sázava a ve zdrži poldru byly vytvořeny vodní tůně, které využívá nejenom vodní ptactvo, ale i místní rybáři. Stavba změnila v dobrém slova smyslu ráz krajiny a místní lidé ji využívají k rekreačním aktivitám,“ objasnil Václav Kroutil.

Urbanizace krajiny je problémem

„Aby měla protipovodňová opatření dostatečnou účinnost, nesmíme zapomínat na řešení příčin snižujících vododržnost krajiny. Vedle úbytku humusu v půdě je obrovským problémem také přílišná urbanizace krajiny. V České republice je to pro představu více než 12 hektarů denně, které pohltí beton a asfalt. Z hlediska celého světa denně přicházíme o plochu 320 kilometrů čtverečních. Pro představu se jedná o území, které je větší než město Ostrava, tedy třetí největší město České republiky,“ podotkl Václav Kroutil.  

Autor: Redakce

6.4.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jiří Skalický.

TOP 09 je ve sněmovně, poslanec Skalický ale mandát ztratil

Krajský volební manažer a okresní šéf ČSSD Leoš Malina.
1

Dostali jsme facku, říká šéf pardubické ČSSD Malina

Starostu Poličky dostaly do sněmovny preferenční hlasy

Pardubický kraj – Občanská demokratická strana obsadila ve volbách druhé místo, v Pardubickém kraji pro ni hlasovalo 10,96 procent občanů. Ve sněmovně tak ODS získala jeden mandát. Ze šestého místa kandidátní listiny ho obsadil starosta Poličky Jaroslav Martinů, který získal 1 776 preferenčních hlasů.

Hnutí ANO vyhrálo s přehledem i v Pardubickém kraji

Pardubický kraj – Výsledky parlamentních voleb v našem kraji poměrně věrně kopírují celostátní výsledky. Zhruba o procento víc však dostaly od voličů hnutí ANO a rovněž v Pardubickém kraji už tradičně silná KDU-ČSL. Oba subjekty získaly více hlasů na úkor STAN a také TOP 09, které se tu nedostaly přes pět procent.

ON-LINE: V Pardubickém kraji má ANO čtyři mandáty

Pardubický kraj - Sečteno je 100 procent volebních okrsků v kraji. Volby do sněmovny vyhrálo hnutí Ano. Stejně jako v celorepublikovém součtu. V Pardubickém kraji má 30,81 procent hlasů. Druhá je ODS a třetí Piráti.

Volební místnosti se zavřely. Začíná sčítání hlasů

Pardubický kraj - Volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR skončily. Ve 14 hodin se uzavřely volební místnosti a nyní se budou sčítat odevzdané hlasy. Výsledky mají být známé ještě dnes večer. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení