Věštění hospodských, zda bude v pondělí po znovuotevření hospod narváno, nebo zda bude návrat štamgastů opatrný, nakonec vyřešilo počasí.

Prudký příchod ledových mužů, kdy se během pár hodin spadly teploty o 20 stupňů, doprovodil prudký liják, který posezení na předzahrádkách rozprášil.

Včerejší slunečný den tak ukázal víc.

„Předzahrádky se v Pardubicích odpoledne plnily, ale oproti běžnému stavu sotva ze třetiny. Většina zákazníků je opatrná, je to znát i na tom, že v restauracích si objednávají jídlo spíše s sebou,“ hlásil včera reportér Deníku.

Přesto byli tací, kdo po dvou měsících zavítali do svých oblíbených hospůdek už v pondělí. „Naši hosté měli patrnou radost z uvolnění restrikcí. V hospodě je dobrá nálada za každého počasí,“ řekl René Salaquarda, šéf penzionu v Bítovanech na Chrudimsku.

Na Pardubicku a Chrudimsku napršelo až 25 milimetrů srážek, naproti tomu na Svitavsku jen kolem osmi. Teploty spadly za 12 hodin o 23 stupňů, ráno byl ve vyšších polohách sníh.

Deník zjistil, že jak ve venkovských, tak i ve velké části městských hospod byl při pondělním lijáku porušen zákaz sezení ve vnitřních prostorách.

„Nejdřív se prudce ochladilo, za hodinu o deset stupňů, a poté se přidal tak strašný lijavec, že jsem večer po setmění nabídl štamgastům, aby se nenápadně přesunuli dovnitř. Zamkl jsem a zatemnil, zůstalo nás uvnitř asi deset,“ uvedl provozovatel baru na sídlišti v Pardubicích, který si z pochopitelných důvodů nepřál být jmenován.

Takových případů Deník zaregistroval dlouhou řadu. A to nejen v největších městech kraje, ale zejména na vesnicích, kde nejsou hospody pod takovým drobnohledem úřadů.

Například městská policie v Pardubicích však žádné porušení karanténních opatření v hospodách nezaznamenala.

„Na kontrolu zákazu pobytu zákazníků ve vnitřních prostorách restaurací a dodržování dalších opatření se zaměřujeme, ale kvůli pondělnímu lijáku byl všude klid, lidé zůstali doma,“ uvedla mluvčí pardubických strážníků Lucie Klementová. Žádná udání nemuseli řešit policisté ani v dalších městech.

Lidé, kteří odhodili strach a vyrazili po týdnech na točené pivo, v Deníkem navštívených barech neměli nasazené roušky ani v případech, kdy právě nic nekonzumovali. A nálada mezi štamgasty se nijak nelišila v období před epidemií. Lidé se mezi sebou družili i přes nařízené půldruhametrové rozestupy mezi stoly.

O to paradoxnější tak včera byly na předzahrádkách restaurací situace, kdy metr vedle po chodníku procházeli lidé v rouškách.