Ne, to není vtip. To je realita požadavků Evropské unie. Na výsadbu alejí kolem silnic dala peníze, oplátkou očekává náležitou publicitu. Jinak by silničáři, potažmo kraj, museli dotaci pro nedodržení podmínek vrátit.

Krajští silničáři tak k dokončení  „hlavní části již druhého projektu s oficiálním názvem Obnova krajinné silniční vegetace v Pardubickém kraji" vydali obsáhlou tiskovou zprávu, k této významné události je v ní citován i samotný hejtman Martin Netolický.  Na přiložených fotografiích je zaznamenáno slavnostní odhalení kamene a u šutru se koneckonců nechali zvěčnit všichni sezvaní pohlaváři z krajské správy silnic i vedení hejtmanství, kteří s obnovou silniční zeleně měli co do činění. V dobře padnoucích oblecích, samozřejmě, jak se na tak slavnostní akt (jak byl skutečně označen) slušelo.

Šéf krajských cestářů Miroslav Němec se brání, že toto představení bylo podmínkou dotace a moc nestálo. Kámen daroval jeden z dodavatelů a deska vyšla na pár tisíc.

„Rozhodně bychom za vynaložené peníze nevysadili ani jeden další strom, ty stojí mnohem víc. A než instalovat podobné kameny u silnic, aby vypadaly jak energetické štítky, tak stojí přímo v našem areálu ředitelství," řekl.
Kámen je věnován vysázení devíti tisíc stromů a keřů, celkem na 26 kilometrech silnic na různých místech kraje.  Výsadba vyšla na 22,5 milionu korun, z toho 16,7 milionu korun činila dotace EU a Státního fondu životního prostředí.
Za pár let však ze sídla krajských cestářů nejspíš vznikne rozsáhlá expozice pamětních kamenů. Cestáři totiž už nyní připravují tři další „projekty" výsadby stromů.