Jako každý rok v tuto dobu, tak i letos vyráží pardubický cestovatel Jan Kovář (na snímku) na své toulky Evropou. Směr Německo odjíždí v sobotu ráno.

„Nejdřív jedu do Německa, potom Rakousko, Švýcarsko, Lichtenštejnsko, Itálie, Francie, Španělsko, a poté trajektem do Maroka. Právě v této africké zemi bych se chtěl zdržet zhruba tři týdny," nastínil nám itinerář své cesty 35letý milovník jízdního kola, který se do svého každoročního letního dobrodružství pouští již po dvanácté. V sedle při této cestě prý stráví zhruba deset tisíc kilometrů.

Do Maroka 
na novém kole

„Letos jsem si rovněž pořídil nové kolo. Pro tento speciál jsem byl až v Německu, je skvěle vybaven," sdělil nadšeně našemu Deníku Jan Kovář, který si s sebou veze jen hygienu, nějaké náhradní oblečení, trochu jídla, trochu peněz, spacák a stan. „Tak jako při všech svých jízdách budu spát hlavně v přírodě, někde u jezer. Pochopitelně ale občas budu muset přespat v nějakém kempu či hotelu, abych se trochu umyl a zcivilizoval," usmívá se sympatický cestovatel, který plynně hovoří německy, francouzsky a španělsky.

Se svojí přítelkyní a rodinou bude Jan Kovář v kontaktu. Přestože si s sebou tradičně nebere mobil, bude se svými blízkými komunikovat mailem. „Vždycky se někde na recepci hotelu nebo v knihovnách připojím na mail. Mám to vyzkoušené a takhle to vždy fungovalo," upřesnil dobrodruh, kterého přítelkyně i rodina v této jeho zálibě bezmezně podporují.

Maroko, jako cíl své cesty, si vybral Jan Kovář hned z několika důvodů. „Nikdy jsem tam nebyl a Afrika mě láká. Těším se, že v Maroku navštívím poušť a podívám se na římské památky. Pochopitelně, že tam budu muset upravit svůj pobyt. Na nějaké spaní v přírodě to nevypadá. Bojím se jedovaté havěti. Uvidím, jak to bude vypadat na místě. Problém možná bude i s pitnou vodou, takže počítám, že moje náklady tam vzrostou  právě kvůli balené pitné vodě a kvůli častějšímu přespávání v kempech, motelech či hotelech."

Stejně jako každý rok si Jan Kovář na své putování u svého zaměstnavatele, kterým je jedna bezpečnostní agentura, vybírá neplacené volno. „Jsem rád, že mi v práci takto vycházejí vstříc. Pochopitelně děkuji také své rodině za přízeň a všem dalším, kteří mi sponzorskými dary tuto cestu umožnili," dodal Jan Kovář. Náklady na jeho cestu se prý pohybují kolem 25 až 30 tisíc korun.