Před 139 lety se v Semíně nedaleko Přelouče narodil významný architekt Josef Gočár. I když je jeho tvorba spojena hlavně s Hradcem Králové a Prahou, tak i ve svém rodném kraji vytvořil několik pozoruhodných a významných staveb, které by jistě i dnes uspěly v soutěži Stavba roku. Vedle Winternitzových mlýnů, Grandhotelu a Okresního domu v Pardubicích tu po něm zůstal i vodojem a Lázeňský dům v Bohdanči.

Škola i oddech

Pokračovatelů ale Gočár ve svém rodném kraji mnoho nemá. Stačí se podívat na letošní soupisku celostátní soutěže Stavba roku, kde jsou mezi třiapadesáti soutěžícími jen dvě stavby z Pardubického kraje. Jednou z nich, která zatím šlape na paty současnému lídrovi hlasování, je přestavba budovy odborné výuky Střední školy zahradnické a technické Litomyšl

Pro odbornou výuku byl upraven objekt v sousedství areálu školy. Jedná se o přestavbu rozestavěné budovy z konce 80. let 20. století, která nikdy nebyla dokončena a zkolaudována. Původně měla sloužit jako závodní jídelna pro zaměstnance místní mlékárny.

Výuka bude zaměřena hlavně praktickým směrem, škola tak požadovala navrhnout prostory pro laboratorní chovy cizokrajných zvířat, učebny informatiky a ateliérové tvorby, expoziční skleník s pěstebními dílnami a prostor pro výuku navrhování a realizace střešních zahrad společně s prostory na sušení rostlin.

Tato přestavba u laické poroty do pondělního poledne získala 11 110 hlasů.

Vedla modernizace hasičského vzdělávacího a výcvikového centra ve Velkém Poříčí na Trutnovsku, která měla 12 350 hlasů.

Druhým želízkem v ohni, které však zatím získalo jen 141 hlasů, je Multifunkční centrum L´Art v Lanškrouně. Skládá se ze dvou částí – z rekonstruované historické Langerovy vily a z nového multifunkčního sálu, který byl postaven na místě bývalé zlatnické dílny. Centrum umožňuje pořádání plesů, divadelních představení, koncertů, výstav, kongresů, festivalů i menších akcí.

Hlasování laické veřejnosti skončí 20. října.

Krajské úspěchy

Zatím naposledy se mohly Pardubice pochlubit celostátním prvenstvím v prestižní soutěži v roce 2017, kdy klání opanovala revitalizace Tyršových sadů. „Je to, myslím, poprvé, kdy mezi domy zvítězil park, tedy dílo krajinářské architektury. Cena za veřejný prostor Ministerstva pro místní rozvoj a Asociace pro urbanismus a územní plánování dává stavbě jakýsi státní odznak, Cena předsedy Senátu Parlamentu ČR je odznakem přímo národním. To srdce těší. Jsme pokorně hrdí, že jsme mohli být u takového projektu a společně s městem Pardubice a týmem stavitelů jsme mohli předat toto dílo lidem ke každodenní radosti,“ řekl po vyhlášení výsledků autor návrhu revitalizace architekt Tomáš Jiránek.

O rok dříve se z ocenění těšilo i pardubické Enviromentální centrum Natura Park, které v souboji Stavba roku získalo cenu Státního fondu životního prostředí a Centra pasivního domu.

Zabodoval tehdy i Pardubický kraj, kdy titul v hlavní soutěži obdržela Stezka v oblacích v Dolní Moravě.

V roce 2010 pak zvítězilo Administrativní centrum Vinice.