Student pardubického Gymnázia Dašická Jiří Etrych se stal zlatým medailistou na Mezinárodní chemické olympiádě v Baku. Všichni čtyři čeští gymnazisté, kteří se v červenci v hlavním městě Ázerbájdžánu zúčastnili chemické olympiády, získali cenné kovy. Česko sbírá obdobné úspěchy na olympiádě v chemii pravidelně, čtyři medaile vozí již od roku 2009.

Jiří Etrych z Pardubic se se svým bodovým ziskem zařadil na třicáté místo mezi 290 středoškoláky ze 75 zemí světa. Zlatými medailemi byly oceněny výkony 35 účastníků, prvních pět pozic obsadili Číňané. Ziskem stříbrných medailí úspěch české výpravy podtrhli Jan Šugar z Ostrova, Ladislav Perner z Českých Budějovic a Stanislav Chvíla z Uherského Brodu.

Silný tým

„Po přípravných soustředěních jsme věděli, že máme silný tým, ale tak skvělý výsledek nikdo z nás nečekal. Letošní úlohy přitom byly mimořádně obtížné i časově náročné," uvedl Petr Holzhauser z Vysoké školy chemicko-technologické, který je členem řídící komise soutěže.

Teoretickou část olympiády tvořilo osm úloh na 40 stranách zadání, praktické úlohy byly tři. Na řešení bylo deset hodin čistého času. Členové doprovodu, kteří jsou odděleni od svých svěřenců, úlohy po příjezdu na soutěž překládají do mateřských jazyků účastníků.

Tříkolový výběr

Výběr členů týmu, který bude reprezentovat Českou republiku, je tradičně tříkolový. Nejlepších šestnáct účastníků národního kola je pozváno na teoretické soustředění. Pak následuje další soustředění pro nejlepší osmičku, na němž se vybírá reprezentační kvarteto.

V Baku se rozhodlo také o tom, že jubilejní 50. ročník Mezinárodní chemické olympiády za tři roky přivítají Praha a Bratislava.

V české metropoli se v roce 1968 konal první ročník této soutěže. V bývalém Československu se tato soutěž uskutečnila naposled před třiceti lety, roku 1985 ji hostila Bratislava.