Po dobu letních měsíců by řidiči měli dbát zvýšené pozornosti nejen na silnicích, ale také při parkování. Opatrní by pak měli být nejen v tom, kde své auto nechávají, ale především by měli zkontrolovat, jaké věci uvnitř zůstaly. V České republice je totiž až třikrát pravděpodobnější, že se vám do automobilu někdo vloupe, než že vám ho odcizí.

Pardubický kraj patří podle statistik české policie z roku 2011 mezi kraje s nižším počtem krádeží věcí z automobilů. Policie jich tu monitoruje celkem 454, což je číslo  zhruba šestadvacetkrát nižší než v Praze. Tam je počet krádeží věcí nejvyšší v republice. Přesto situaci podle odborníků není vhodné podceňovat.

Léto nabízí lupičům nové lokality

„Krádeže cenností či vnitřního vybavení z aut na parkovištích u velkých sídlišť nebo obchodních center je celoroční problém. V létě se však objevují pro zloděje nové lákavé destinace, jako jsou odstavná parkoviště u koupališť nebo kempů. V takovém období riziko vloupání do vozu stoupá," popisuje nejkritičtější lokality Jaroslav Král, ředitel odboru pojištění vozidel pardubické ČSOB Pojišťovny.

Paradoxem mnohdy bývá, že škoda na autě přesáhne cenu odcizených věcí. „Výměna a oprava rozbitého okna vyjde často až na několikanásobek hodnoty ukradených věcí. Výjimkou nejsou ani případy, kdy se zloděj vloupe do auta a přestože nic cenného neukradne, zanechá za sebou nejen škodu, ale také starosti s uvedením auta do původního stavu," líčí zkušenosti z praxe Jaroslav Král.

Jak odradit zloděje

Pro řidiče existuje mnoho možností, jak zabránit následkům z nepříjemné zkušenosti. V první řadě by si měli automobily pojistit proti riziku vandalismu a odcizení. Pak se také snažit zloděje odradit. A to buď kvalitním zabezpečovacím systémem anebo jednoduše nedávat záminku do auta pronikat. To znamená nenechávat tašky, elektroniku a další cennosti v autě tak, aby byly zvenčí vidět.
Vykradení auta se řidiči samozřejmě vyhnou nejlépe, pokud v něm nic cenného mít nebudou.

Veronika Skřivanová