Do míst nejmasivnější demonstrace od listopadu 1989 se vypravily i tisíce lidí z Pardubického kraje.

Cestu měli komplikovanou – vlaky směřující do hlavního města praskaly ve švech, v Praze pak místy kolabovala doprava. „Vlaky jely dle předpokladů úplně narvané, nicméně lidi byli velmi přátelští, takže už ve vlaku byla příjemná atmosféra v duchu demonstrace. Já jsem si jízdenku kupovala už týden předem,“ uvedla Sára Rajniak z Pardubic.

Posílené vlaky

Někteří železniční dopravci měli vyprodanou kapacitu vlaků na trati Pardubice – Praha po celý den, České dráhy přidávaly vozy. K posílení dopravy byly využity záložní posilové vozy i regionální soupravy. „Bohužel některé typy ucelených souprav z technických důvodů nebylo možné posílit,“ vysvětlil mluvčí Českých drah Petr Šťáhlavský s tím, že národní dopravce vypravil i speciální večerní vlak s kapacitou asi 600 míst.

Obrovský zájem o akci na Letné pocítili i lidé, kteří se rozhodli do hlavního města jet autem. „Takhle plnou dálnici a metro jsem ještě nezažil,“ nechal se slyšet Tomáš Řehák, který auto zaparkoval na Černém Mostě a do centra Prahy pak jel hromadnou dopravou.

Atmosféru na demonstraci si lidé pochvalovali. „Na demonstraci panovala pokojná a přátelská atmosféra. Přijeli tam lidé z celé republiky, aby podpořili demokracii. Na začátku vystoupil na pódiu místopředseda Chvilek pro demokracii Benjamin Roll a říkal, že se na organizaci podílelo okolo 200 dobrovolníků a že protesty podporují lidé z celé země, ale i ze světa. Je to velmi silný zážitek, když člověk vidí tu spoustu českých vlajek,“ popsala jedna z účastnic protivládní demonstrace Ema Kohoutková.

České vlajky doplňovala řada transparentů. „Bylo jich tolik, že jsme ani neviděli na pódium,“ podotkl Řehák.

Které vystoupení na demonstrující zapůsobilo nejvíce? „Největší ohlas měli asi Zdeněk Svěrák s Jaroslavem Uhlířem a také herečka Sandra Pogodová,“ konstatoval Jakub Jeřábek.

Nadjezd u nemocnice v Kyjevské je ve špatném stavu, potřebuje rekonstrukci
Z nadjezdu opět padal beton