Jen za ten minulý šlo o deset cizinců. Celkové číslo za letošek už je ale vyšší, přes sto třicet osob.

„Jde o cizince odhalené při namátkových i pravidelných kontrolách většinou ve vlacích z Východu na Západ," konstatovala mluvčí pardubické policie Markéta Janovská. „Jejich počet už v letošním roce přesáhl sto třicet a stále stoupá," podotkla mluvčí pardubické policie.

Stejný postup

Všechny uprchlíky čeká stejný proces. Jakmile je policisté najdou ve vlaku, musí z něj na nejbližší stanici vystoupit.
Nejčastěji je touto „konečnou" v Pardubickém kraji pardubické hlavní vlakové nádraží. Odtud jednotlivci a někdy i celé skupiny míří na oddělení cizinecké policie na pardubickém letišti.

„Tam je s nimi zahájeno správní řízení. Do jeho ukončení jsou pak osoby předány do zařízení pro zajištění cizinců. V případě Pardubic jde o zařízení Bělá – Jezová ve Středočeském kraji," upřesnila policejní mluvčí.
„Pokaždé zjišťujeme, zda a v jaké zemi si tyto osoby zažádaly o udělení azylu. Pokud tomu tak není, ověřujeme zemi, odkud prokazatelně přicestovaly na naše území. Tam pak mohou být vráceny," uvedla Markéta Janovská.

Nejsme cílová země

Nepodaří-li se to policistům zjistit, dostávají cizinci rozhodnutí o tom, že musí opustit Českou republiku. „Do skončení těchto procedur čekají v záchytném zařízení, kde je jim předáno rozhodnutí. Cizinec může o azyl požádat i u nás. V takovém případě se začíná prověřovat jeho minulost a závažné důvody, které jej k tomu vedou," nechala se slyšet mluvčí pardubické policie.

Česká republika však pro drtivou většinu migrantů není vysněnou cílovou zemí. Řada u nás zadržených cizinců se pokouší dostat do sousedního Německa. Tomu také odpovídá národnosti složení osob, které policie zachytává.

Východní směr

Nejčastěji jde v Pardubickém kraji o občany Sýrie, objevuje se však i Írán, Irák, Afghánistán a Nigérie.

Dá se říci, že přes naše území více cestují migranti z blízkovýchodních oblastí, kteří do Evropy přicházejí přes Turecko a následně přes Bulharsko, Rumunsko, Maďarsko, Rakousko i Slovensko.
Druhý hlavní směr imigrantů do Evropy míří z Afriky jižní cestou přes Itálii. Pro tento proud je hlavní cílovou zemí Velká Británie, nebo alespoň Francie.