Zatímco výsledky ČSSD v ostatních krajích byly často žalostné, v Pardubickém kraji uskupení 3PK, jehož jsou sociální demokraté nejvýraznějším členem, skončilo na druhém místě se ziskem osmi mandátů. Je to sice o tři zastupitelská místa méně než kolik měla ČSSD před čtyřmi roky, vzhledem k současné situaci sociálních demokratů ale bylo vidět, že tento zisk všichni ve volebním štábu v pardubickém hotelu Zlatá štika považují za mimořádný úspěch.

Návrat Martínka

„Je to politický zázrak,“ řekl bývalý hejtman Radko Martínek, který se díky preferenčním hlasům do krajského zastupitelstva vrací.

Podobně hovořil i Netolický. „Druhé místo považuji za ohromný úspěch, protože ve srovnání s výsledkem ČSSD v jiných krajích jsme daleko před nimi. Nasazení, které jsem u našich kandidátů viděl v předvolební kampani, bylo opravdu obrovské a výsledek se dostavil. Byť ještě ráno jsem tomu moc nevěřil,“ nechal se slyšet hejtman.

Potěšili ho i výsledky koaličních partnerů, protože volební zisky umožňují stávající koalici pokračovat v nezměněné podobě. „Náš úspěch je výsledkem celé krajské koalice, která fungovala po celé čtyři roky. Budeme mít většinu v zastupitelstvu a nebude to třeba jen o hlas, takže ta koalice opět může být stabilní,“ řekl Netolický.

Přelomové volby

Podle Netolického byly letošní krajské volby přelomové. „Populismus už v této zemi nesmí vítězit, je vidět, že toho lidé už začínají mít plné zuby. Jsem velmi rád, že na nereálné sliby, kterými byl oblepen celý kraj, nedojde. Ochráníme Pardubický kraj od rozhazování a nesmyslných návrhů,“ podotkl hejtman v narážce na billboardovou kampaň svého největšího soupeře Martina Kolovratníka z hnutí ANO. Hejtman také zkritizoval, že jeho koaličním partnerům volal první místopředseda hnutí ANO Jaroslav Faltýnek, aby je odradil od spolupráce s 3PK. „Tady má naštěstí každý svůj rozum a koaliční strany odolaly. Ve všech stranách převládá názor, že by koalice měla pokračovat,“ sdělil Netolický.

Složité období

Ten si vysloužil pochvalu od svého předchůdce Radko Martínka. „Je to nejpracovitější hejtman, jakého měl kraj od svého vzniku,“ řekl Martínek, který byl hejtmanem v letech 2008 až 2012.

Podle Martínka ovšem hejtmana nečeká jednoduché období. „Budou to čtyři roky těžké práce, situace bude obtížnější než v předchozím volebním období,“ konstatoval Martínek.