Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pořádkovou jednotku posílili o "psí družstvo"

Pardubický kraj - V průměru skoro jednou za týden v akci. Taková je statistika práce policejních „těžkooděnců".

30.1.2014
SDÍLEJ:

Mezinárodní cvičení pořádkových jednotek v Pardubicích. Svoji porci zábavy si užili také figuranti i policejní psi.Foto: DENÍK/Jiří Sejkora

Pořádková jednotka
• Pořádková jednotka Krajského ředitelství policie Pardubického kraje má v současnosti ve stavu 102 policistů.
• Takzvaní těžkooděnci byli 
v roce 2013 nasazeni celkem 
na 46 akcích, což v průměru vychází téměř jednou týdně.
• Součástí jednotky je i osmičlenný Antikonfliktní tým

Pořádková jednotka Krajského ředitelství policie Pardubického kraje (KŘPPak) byla v roce 2013 nasazena na celkem 46 akcí. Ne všechny ale mají spojitost s demonstracemi.

„Ačkoliv je hlavním účelem této jednotky asistovat při demonstracích nebo sportovních zápasech, policisty z pořádkové jednotky využívá policie i při jiných situacích. Zejména při mimořádných událostech, haváriích většího rozsahu, pátrání po osobách," uvedl Petr Sehnoutka, náměstek ředitele KŘPPak pro vnější službu.

Povodňová pomoc

V červenci například policisté krajské pořádkové jednotky hlídali zaplavené Kralupy nad Vltavou. Město bylo částečně zatopeno a evakuováno a místní policejní síly byly v práci nepřetržitě. Pomoc tedy přišla vhod.
Policisté z Pardubického kraje se také účastní cvičení, a to dokonce mezinárodních. Je to nutné. Pardubickým krajem prochází důležité silnice i páteřní železniční síť. Jednou z povinností pořádkové jednotky tak je i doprovod vlaků. Často vezou sportovní fanoušky, a tam je nutno počítat i s přejezdem hranic.

Pardubická pořádková jednotka vloni zasahovala také mimo území vlastního kraje. Její příslušníci byli několikrát posilovat pořádkové jednotky v Ostravě nebo Přerově. Na srpnové demonstraci v Ostravě policisté čelili asi nejbrutálnějším atakům vedeným především fotbalovými chuligány. Z davu létalo sklo, pyrotechnika i cihly. Za asi dvě hodiny, které pouliční ostravská válka trvala, bylo zraněno osm policistů Pardubické pořádkové jednotky.

V Pardubickém kraji nastal nejvážnější incident v září ve Starých Ždánicích po mítinku Dělnické strany, kdy se asi padesátka „přespolních" aktivistů pokusila projít k místní romské ubytovně. Doprovod účastníků pochodu za vraha Pechance ve Svitavách byl naproti tomu zcela v poklidu.

Čtyřnohé posily

Pořádková jednotka vloni také posílila. Do jejího stavu přibylo  družstvo psovodů.
„Psovodi jsou vybaveni a cvičeni jako těžkooděnci, takže mohou fungovat jako běžní policisté, kteří mají navíc i psa. Využíváme je třeba pro krytí vlastních zad nebo střežení zadržených osob. Jeden pes na dlouhém vodítku totiž na ploše zastane práci čtyř nebo pěti policistů. Máme s tím dobré zkušenosti," uvádí velitel krajské pořádkové jednotky Zdeněk Klubrt.

Psi ovšem nejsou jedinou novinkou. Pořádkovým policistům  totiž přibyly i starosti. „Novým fenoménem, který se nám objevil, byla hokejová utkání Pardubice – Hradec. Nemusím asi vysvětlovat proč. Při těchto zápasech pravidelně vypomáháme i v Hradci Králové a naopak," uvedl ředitel krajské policie Radek Malíř.

Autor:

30.1.2014
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

Proti proudu času zdarma k oslavám Mezinárodního dne archeologie

Ilustrační foto

Pardubice se rozloučí s dostihovou sezonou

Pravý břeh Labe zůstane klidovou zónou. Stavět se nebude

Pardubice – Obyvatelé Pardubic už znají budoucí podobu pravého břehu Labe. Nejzásadnější změnou je nová lávka přes řeku, vybudování informačního systému či doplnění městského mobiliáře. Vzniku nové zástavby určené k bydlení se starousedlíci a ekologové obávat nemusí.

Fotbal a škola. Zkusili si to i v Kanadě

Pardubice – Plnit si povinnosti na fotbalovém hřišti a zároveň i ve škole se vyplácí. O tom dobře vědí hráči Regionální fotbalové akademie Pardubického kraje. Jeden z nich se nedávno dočkal zajímavé odměny, když po úspěchu v „olympiádě“ z anglického jazyka vyrazil na výměnný pobyt do zahraničí. Čtrnáctiletý Petr Beneš týden poznával, jak se žije a trénuje v Kanadě.

Si děláš kozy... No vážně, tři kozy v autě

Pardubice - Kdo viděl film Slavnosti sněženek ví, že koza dovede cestovat autem. I když běžný pohled to opravdu není.

Téma kampaně? Strach dominuje

Pardubický kraj /KOMENTÁŘ/ - Je to v posledních letech již takový kolorit. Politici hledají racionální témata předvolebních kampaní čím dál obtížněji. Viditelné to bylo loni před krajskými volbami, letos se situace opakuje. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení