Jako ostrůvek v záplavě problémů zůstává v České republice osamocený Pardubický kraj. Zatímco ve všech ostatních regionech voda bere životy a ničí majetky, v Pardubickém kraji nemají hasiči jedinou povodňovou událost.

A profesionální a dobrovolné jednotky už začínají netrpělivě přešlapovat ve zbrojnicích. Chtěly by vyrazit na pomoc kolegům o to více, že jejich mnohdy marnou snahu a totální vyčerpání sledují téměř v přímém přenosu na televizních obrazovkách.

Profesionální hasiči v celém Pardubickém kraji mají vyčleněnou techniku i potřebné lidi pro výpomoc svým kolegům. Doposud však zůstávají na základnách. K pomoci jsou nachystaní rovněž dobrovolní hasiči.

Pomocná ruka

„V případě potřeby jsou naši hasiči od neděle připraveni s potřebnou technikou a vybavením vyrazit na místo podle potřeby. Opravdu jenom čekáme," konstatoval Robert Turina, velitel výjezdové jednotky dobrovolných hasičů z Lázní Bohdanče.

Pomocnou ruku nabídla i Městská policie Pardubice. „Nabídli jsme prozatím osm strážníků ze Skupiny krizového řešení, kteří jsou plně  vybaveni pro záchranu osob. Jednotka je vybavena plovacími vestami, motorovým člunem, lezeckým vybavením, motorovými pilami a mají kompletní záchranářský výcvik. V případě potřeby můžeme ale místo osmi strážníků vyslat na pomoc až dvacet lidí," sdělil ředitel pardubické městské policie Petr Kvaš.

Mohou i hlídat

Strážníci by kromě záchranářských dovedností byli v místě nasazení schopni pomoci i s ostrahou proti rabování. „V případě stavů nouze, jako je tato, mohou strážníci vykonávat i tuto činnost na území cizí obce," nechal se slyšet Petr Kvaš.

Skupina krizového řešení má za sebou už nasazení na povodních v obci Tuháň roku 2002, likvidaci následků vichřice v Tatrách v roce 2004 nebo následků tornáda ve Starých Čívicích.

Pomoc nabízí také krajské ředitelství pardubické policie. To je připraveno vyslat několik desítek policistů pořádkové a dopravní služby do postižených oblastí.

Zatím prý stíhají

O lidi však příliš velký zájem není. „Zatím zvládáme v postižených oblastech střídat místní jednotky. Z místa na místo přesunujeme většinou jen specializované záchranné útvary s těžkou technikou. Rozdělování lidí je řízeno centrálně Generálním ředitelstvím Hasičského záchranného sboru," vysvětluje mluvčí Nicole Zaoralová.

Letošní záchranné práce jsou podle generálního ředitelství hasičů navíc dobře zvládnuté a napomohlo tomu i pomalejší tempo stoupající vody.

„Například evakuace letos zvládáme provádět ve velkém předstihu a většinou fungují i preventivní opatření. Větší potřebu lidí očekáváme až ve chvíli, kdy opadne voda a bude potřeba odklízet škody," podotkla Nicole Zaoralová.

Ve středu v sedm hodin ráno by do Svobody nad Úpou měli dorazit dobrovolní hasiči z Chrasti.  Obce se na pomoci domluvily mimo linii generálního ředitelství hasičů. Tím pádem ale jejich výjezd stát neproplatí.

Chrast pomůže

„V tuto chvíli se koná sbírka, kterou organizujeme mezi občany. Žádáme o pomoc v podobě čistících prostředků, pytlů, hadrů, lopat, košťat a podobných věcí. Město uvolnilo i finanční částku deset tisíc korun, aby auto, kterým tam naši lidé pojedou, bylo plné. Mám domluveno s místními firmami, že se k pomoci přidají. Město hasičům poskytne techniku, automobil a dopravu, ale nevíme, zda do Svobody nad Úpou pojedou ještě ve čtvrtek a pátek. Zatím proto nemáme vyčíslené náklady na pohonné hmoty," řekla Martina Lacmanová, starostka města Chrast.

Obce si pomáhají, ale jen za svoje

Dobrovolní hasiči z Pardubického kraje už pomáhají. Na místo je může povolat Hasičský záchranný sbor. Ten si ale zatím žádnou pomoc nevyžádal. Přesto ale hasiči už do terénu vyrazili.

Zažádat o pomoc dobrovolné jednotky může i konkrétní obec. Dobrovolní hasiči ze Sezemic a Spojila už proto vyjeli na pomoc obci Rudník.

V akci jsou také sbory z obcí Krouna, Rychnov, Otradov a  Svratouch, které zasahují ve Středočeském kraji. 

V těchto případech ale dobrovolné jednotky nedosáhnou na refundaci nákladů na výjezd ze státního rozpočtu a finanční břímě celého zásahu nesou pouze zúčastněné obce.

JIŘÍ SEJKORA, LUKÁŠ VANÍČEK