Shrnutí receptu
Suroviny
- 500 g kuřecí svaloviny,
- 100 g slaniny,
- 100 g cibule,
- 130 g čerstvé papriky,
- 1 vejce,
- 30 g bramborového škrobu,
- sůl,
- 2 dlouhé bagety,
- listy salátu polníček,
- 60 g másla,
- Koření kulinář = zlatá pečínka, bylinkové máslo

K létu patří také posedávání na zahradě či příprava pestré večeře na grilu. „Velmi rád sedávám na své zahradě u dřevěného altánu a chystám večeři. Díky sálavé terakotové desce, kterou rozehřívá elektrická spirála, mám totiž k dispozici v podstatě vše, co potřebuji," prozrazuje kuchař Petr Stupka.

Jedním z jeho nejoblíbenějších kulinářských triků je grilbageta, kterou si teď s jeho pomocí můžete snadno připravit i vy!

„Určitě si čas od času přichystáte nějaký šašlik nebo chcete-li špíz. Pestrá směs na jehlici či špejli, pěkně upečená, to jest vidina lákavá. No a pokud si chvilku pohrajete se stejnoměrně nakrájenými kousky masa, zeleniny, uzeniny a třeba i hub, pak už stačí vložit špíz do rozpečené a lehce ochucené bagety, vytáhnout špejli a máte hotovou elegantní grilbagetu," říká Petr Stupka.

Nabízíme vám přesný postup, jak připravit tuto dobrotu z kuřecí svaloviny. „Samozřejmě je jenom na vás, zda připravíte maličké či větší bagety a jaké suroviny do nich po upečení na jehle vložíte, ale věřte, že všechny tato maličkost nadchne," láká kuchař.

Co za suroviny si máte pořídit?

Celkový čas i s přípravou je zhruba jedna hodina. Na asi šest porcí si připravte 500 gramů kuřecí svaloviny, 100 gramů slaniny, 100 gramů cibule, 130 gramů čerstvé papriky, jedno vejce, 30 gramů bramborového škrobu, sůl, dvě dlouhé bagety, listy salátu polníček, 60 gramů másla, koření kulinář, koření zlatá pečínka – sušená mletá cibule, paprika, kurkuma, mletý rozmarýn a tymián, koření bylinkové máslo kulinář – směs bylinek, česnek, bílý pepř, sůl.

Jak postupovat v přípravě grilbagety

„Kuřecí maso, stehenní nebo prsní svalovinu, nakrájejte na stejnoměrné kousky. Vložte do misky, přidejte vejce, bramborový škrob, sůl a dvě lžičky zlaté pečínky. Vše důkladně promíchejte a nechte v chladu odležet asi 30 minut," radí gastronomický specialista Petr Stupka.

„Papriku, slaninu a cibuli nakrájejte na stejnoměrné kousky tak, aby vše bylo možné napichovat na jehlice či špejle. Marinované maso napichujte střídavě se slaninou a zeleninou na jehlice. Délku špízů zvolte podle velikosti baget. Špízy grilujte nejprve zvolna, aby se propekly. Ideální je sálavé teplo. Když jsou jehlice téměř pečené, rozpečte rozpůlené bagety," pokračuje Petr Stupka. Dále radí, aby se do změklého másla namíchala kořenící směs bylinkové máslo, které rozetřete po opečeném pečivu. Do každé z baget pak vložte pečený špíz, vytáhněte špejli a přizdobte listy salátu, polníčkem, rukolou a podobně.

Můžete si vybrat z několika variací

Pro ty, kterým by nestačila jen jedna varianta má kulinář Petr Stupka doporučení. „Je samozřejmě možné péci na jehlici různé jiné suroviny, například uzeniny, žampiony, další druhy masa i kuličky ze sekaného masa. Skvělé jsou bagety doplněné za tepla strouhaným sýrem," dodává.

Malá rada na závěr. Vyzkoušet také můžete do změklého másla zapracovat i jiné druhy kořenících směsí. Příště si spolu s kuchařem Petrem Stupkou řekneme o grilované krkovičce.

Markéta Markovicsová