Velkým tématem českého prezidenta Miloše Zemana jsou při návštěvě krajů také hospice. Už při své první letošní „vizitě" Pardubického kraje v lednu této problematice věnoval značnou pozornost.

V kraji by rád viděl druhý hospic

„Vím, že v Pardubickém kraji máte jeden hospic v Chrudimi, ale nevidím důvod, proč by tu nemohly být dva," konstatoval Miloš Zeman na začátku tohoto roku. A na svou řeč z ledna plynule navázal.

„Na tak velký a krásný kraj, jako je ten Pardubický, je prostě jeden hospic málo," nechal se slyšet Miloš Zeman. „Všichni jednou umřeme. Nikdo z nás nemá jistotu, že se o nás před smrtí příbuzní postarají, že nás neopustí, neodloží jako starou ledničku někam do léčebny dlouhodobě nemocných," vysvětloval při pondělím setkání se zastupiteli a starosty obcí Pardubického kraje český prezident.

„Hospic je místo, kde nás někdo pohladí, setře pot z čela, když bude třeba, vezme za ruku a podá léky tišící bolest," pokračoval Miloš Zeman.

Hejtman: Nechci dávat plané sliby

„Až přijedu do Pardubického kraje příští rok, tak bych chtěl poklepat na základní kámen druhého hospice v kraji. Považoval bych to za důkaz, že vedení Pardubického kraje pracuje dobře," prohlásil prezident České republiky. „Všichni víme, že příští rok se konají krajské volby. Proto nechci dávat plané sliby, ale budeme hledat cesty," odpověděl šalamounsky na Zemanovo výslovné přání hejtman Pardubického kraje Martin Netolický z ČSSD.

„Jsem však přesvědčen o tom, že chrudimský hospic je na velmi dobré úrovni a poskytuje kvalitní služby," podotkl Martin Netolický.

„Musím přiznat, že mě trochu překvapilo, že pan prezident opět při své návštěvě Pardubického kraje zmínil hospicovou péči. Upřímně řečeno, nesdílím jeho názor, že by v Pardubickém kraji byly potřeba dva hospice. Existují i regiony, kde dosud žádné zařízení tohoto typu není," vyjádřil se pro Deník radní Pardubického kraje zodpovědný za sociální věci a neziskový sektor Pavel Šotola.

„Osobně bych byl proto, kdyby byla více podpořena domácí hospicová péče. Tato terénní služba má z mého pohledu obrovský význam, a to proto, že lidem umožňuje zůstat v jejich přirozeném prostředí a nemusí se stěhovat do nějaké instituce," pokračoval Pavel Šotola.

Kraj: Podpora je výraznější než jinde

„Podpora hospicové péče v Pardubickém kraji je výraznější než v jiných regionech," potvrdil slova Pavla Šotoly náměstek hejtmana Pardubického kraje Roman Línek. „Bez příspěvku Pardubického kraje by hospic v Chrudimi nemohl vůbec vzniknout. Když této soukromé investici chyběly prostředky a nepodařilo se získat státní dotace, pomohl právě kraj," zavzpomínal Roman Línek.