Dodavatelem testů bude stejně jako v předešlých třech letech společnost Scio. Na optimálním nastavení kritérií přijímacích zkoušek spolupracovali s firmou rovněž ředitelé škol.
Úspěšnost žáků v testech se každoročně zvyšuje. Podle poslední analýzy společnosti Scio nastoupili v tomto školním roce do prvního ročníku gymnázií uchazeči, kteří ve všech testech výrazně převýšili průměr uchazečů o maturitní obory.
„Průměrný výsledek uchazečů o čtyřletá gymnázia z Pardubického kraje je i nad průměrem uchazečů o čtyřletá gymnázia z celé České republiky," shrnula výsledky náměstkyně hejtmana Jana Pernicová.
Od letoška bude jiná forma testů
Letošní školní rok přinese změnu v přijímacím řízení pro uchazeče o studium na osmiletých gymnáziích. Zatímco v předešlých třech letech byli žáci do osmiletých gymnázií přijímáni na základě testu obecných studijních předpokladů, nyní budou skládat přijímací zkoušky z matematiky a z českého jazyka.
„K tomuto závěru dospěl Pardubický kraj po poradě s řediteli gymnázií a pedagogy ze základních škol, kteří se domnívají, že tato změna umožní žákům lepší přípravu na přijímací zkoušky," vysvětlila Jana Pernicová.
Nové testy budou pro žáky vhodnější
Zatímco některé typy úloh z testu obecných studijních předpokladů byly pro žáky pátých ročníků základních škol nové, s úlohami z matematiky a z českého jazyka se setkávají v každodenní výuce.
Podobná situace je ve všech ostatních krajích s jednotnými přijímacími zkouškami, kde uchazeči o studium na osmiletých gymnáziích konají při přijímacím řízení test z matematiky a z českého jazyka nebo všechny tři testy.
Základní školy budou s konáním a obsahem přijímacího řízení ke vzdělávání ve středních školách seznámeny s dostatečným předstihem prostřednictvím svých ředitelů a výchovných poradců. Vedení Pardubického kraje doufá, že chystaná změna bude ku prospěchu žáků, jejich rodičů a učitelů.