Možná taky ne a největší škarohlídi tvrdí, že oprava počítačového softwaru, který ovládá řízení, signalizaci či požární hlásiče v tunelu, se může protáhnout i na měsíc. Do té doby nesmí tunelem z bezpečnostních důvodů projet ani příslovečná myš.

Závada řídícího systému tunel uzavřela v pondělí po poledni, provoz je sveden po souběžné úzké a klikaté silnici.

„Intenzivně pracujeme na opravě, otevřeme snad v pátek během dne, přesný čas nedokážu určit. Dřív rozhodně ne. Záleží na tom, zda se nám podaří sehnat náhradní počítač a znovu rozběhnout operační systém, v němž telematika tunelu funguje," řekl provozní náměstek pardubické správy Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Jiří Hostaša.

Příčina celé závady je skutečně pikantní. Za poslední dva měsíce už podruhé selhalo dálkové řízení tunelu, které pracuje v operačním systému Windows XP od firmy Microsoft. Ta však zastaralý systém přestala minulý měsíc technicky podporovat, takže nyní je náchylnější k poruchám, výpadkům a útokům zvenčí.

Zvláštní však je, že o konci podpory XP Microsoft informoval už vloni a ŘSD tedy mělo dostatek času systém přeinstalovat. Nevyužilo k tomu ani čtyřdenní odstávku tunelu při pravidelné údržbě předminulý týden. Na výtky Deníku ale ŘSD nebylo schopné ani přes urgence doposud odpovědět.

Tunel je v provozu od roku 1997, současnou telematiku využívá od roku 2008.