Růst mezd předčil očekávání. V Pardubickém kraji stouply za poslední rok o rovných 7 procent. Podle statistiků tu vydělávali lidé v druhém čtvrtletí v průměru už 30 272 korun. Informovali o tom včera pardubičtí statistici.

Jejich čísla jsou však ošidná. Jednak jsou přepočtená na plné úvazky, jednak na tento průměr dosáhne jen zhruba třetina lidí.

Historicky byla Zelená brána bíle omítnutá, lidé ji ale znají jen v její kamenné podobě. Nyní mohou v anketě říci, jak by měla vypadat v budoucnu. Foto: MMP
Většina hlasujících chce bránu s omítkou

Kdo to má?

Více o příjmech obyvatel Pardubického kraje vypovídá tzv. medián, který dělí zaměstnance na dvě stejně velké skupiny: ty, kteří mají méně a ty, kteří naopak více. Tento medián, čili jakási prostřední hodnota, je o dva a půl až tři tisíce nižší. Tedy zhruba 27,5 tisíce korun.

Nůžky v příjmech v ČeskuZdroj: Deník

„Koukám vždycky na ty průměry jako zjara. Třicet tisíc u nás nemá skoro nikdo, a to si na mzdy na rozdíl od jiných firem v okolí nemůžeme stěžovat,“ řekl Karel Hromádko, který pracuje jako dělník v jedné dřevozpracující firmě u Skutče.

Ještě smutnější je, že v Pardubickém kraji máme druhé nejnižší mzdy z celého Česka. „Nižší pobírali v druhém čtvrtletí pouze zaměstnanci v Karlovarském kraji,“ uvedla Hedvika Fialová z pardubické pobočky Českého statistického úřadu.
Nižší mzdy než v Pardubickém kraji jsou jen v Karlovarském. Na předposlední příčce se náš kraj střídá se Zlínským krajem, ostatní regiony nám utíkají.

„V Pardubickém kraji je hodně montoven, kde je přidaná hodnota výrobků velmi nízká a práce je podle toho také méně zaplacená,“ řekl už dříve šéf pardubického úřadu práce Petr Klimpl.

Nic na tom bohužel nezměnila ani situace, kdy se Pardubický kraj stal regionem s nejnižší nezaměstnaností v Česku a z toho vyplývajícím zoufalým nedostatkem pracovních sil. Tlak na růst mezd je zde tak ještě vyšší než v jiných krajích.

Jinde je líp

Dokonce i na sousední, zemědělské Vysočině si lidé vydělávají v průměru o osm stovek víc. Ještě lépe je na tom Královéhradecký kraj. Zde jsou průměrné výdělky dokonce o osmnáct stovek vyšší, dosáhly 32 587 korun.

Nic na tom nemění, že za rok vzrostly mzdy v Pardubickém kraji o neuvěřitelných 1991 korun. Celorepublikově dosáhl růst mezd totiž téměř 2300 korun.

„Meziroční nominální tempo růstu mezd v kraji ve 2. čtvrtletí 2019 o 7,0 procent bylo v porovnání s republikovým tempem pomalejší a zároveň čtvrté nejnižší v mezikrajském srovnání. Spotřebitelské ceny se v Česku se za toto období zvýšily o 2,8 procenta, reálně tak mzda v kraji vzrostla o 4,1 procenta při republikovém růstu o 4,3 procenta,“dodala Hedvika Fialová z pardubické pobočky ČSÚ.
Celorepublikově dosáhla průměrná mzda záviděníhodných 34 105 korun, a to hlavně díky středním Čechám a především Praze. V hlavním městě mají lidé na páskách v průměru přes 42 tisíc korun.

U rybníků muž babetu odhodil a utekl.
S ukradenou babetou projel kolem policistů a majitele

Na předposlední příčce se Pardubický kraj střídá se Zlínským. „V Pardubickém kraji je hodně montoven, kde je přidaná hodnota výrobků velmi nízká a práce je podle toho také méně zaplacená,“ řekl už dříve šéf pardubického úřadu práce Petr Klimpl.