Růst mezd předčil očekávání. V Pardubickém kraji stouply za poslední rok o rovných 7 procent. Podle statistiků tu vydělávali lidé v druhém čtvrtletí v průměru už 30 272 korun. Informovali o tom včera pardubičtí statistici.

Jejich čísla jsou však ošidná. Jednak jsou přepočtená na plné úvazky, jednak na tento průměr dosáhne jen zhruba třetina lidí.

Kdo to má?

Více o příjmech obyvatel Pardubického kraje vypovídá tzv. medián, který dělí zaměstnance na dvě stejně velké skupiny: ty, kteří mají méně a ty, kteří naopak více. Tento medián, čili jakási prostřední hodnota, je o dva a půl až tři tisíce nižší. Tedy zhruba 27,5 tisíce korun.

Nůžky v příjmech v ČeskuZdroj: Deník

„Koukám vždycky na ty průměry jako zjara. Třicet tisíc u nás nemá skoro nikdo, a to si na mzdy na rozdíl od jiných firem v okolí nemůžeme stěžovat,“ řekl Karel Hromádko, který pracuje jako dělník v jedné dřevozpracující firmě u Skutče.

Ještě smutnější je, že v Pardubickém kraji máme druhé nejnižší mzdy z celého Česka. „Nižší pobírali v druhém čtvrtletí pouze zaměstnanci v Karlovarském kraji,“ uvedla Hedvika Fialová z pardubické pobočky Českého statistického úřadu.
Nižší mzdy než v Pardubickém kraji jsou jen v Karlovarském. Na předposlední příčce se náš kraj střídá se Zlínským krajem, ostatní regiony nám utíkají.

„V Pardubickém kraji je hodně montoven, kde je přidaná hodnota výrobků velmi nízká a práce je podle toho také méně zaplacená,“ řekl už dříve šéf pardubického úřadu práce Petr Klimpl.

Nic na tom bohužel nezměnila ani situace, kdy se Pardubický kraj stal regionem s nejnižší nezaměstnaností v Česku a z toho vyplývajícím zoufalým nedostatkem pracovních sil. Tlak na růst mezd je zde tak ještě vyšší než v jiných krajích.

Jinde je líp

Dokonce i na sousední, zemědělské Vysočině si lidé vydělávají v průměru o osm stovek víc. Ještě lépe je na tom Královéhradecký kraj. Zde jsou průměrné výdělky dokonce o osmnáct stovek vyšší, dosáhly 32 587 korun.

Nic na tom nemění, že za rok vzrostly mzdy v Pardubickém kraji o neuvěřitelných 1991 korun. Celorepublikově dosáhl růst mezd totiž téměř 2300 korun.

„Meziroční nominální tempo růstu mezd v kraji ve 2. čtvrtletí 2019 o 7,0 procent bylo v porovnání s republikovým tempem pomalejší a zároveň čtvrté nejnižší v mezikrajském srovnání. Spotřebitelské ceny se v Česku se za toto období zvýšily o 2,8 procenta, reálně tak mzda v kraji vzrostla o 4,1 procenta při republikovém růstu o 4,3 procenta,“dodala Hedvika Fialová z pardubické pobočky ČSÚ.
Celorepublikově dosáhla průměrná mzda záviděníhodných 34 105 korun, a to hlavně díky středním Čechám a především Praze. V hlavním městě mají lidé na páskách v průměru přes 42 tisíc korun.

Na předposlední příčce se Pardubický kraj střídá se Zlínským. „V Pardubickém kraji je hodně montoven, kde je přidaná hodnota výrobků velmi nízká a práce je podle toho také méně zaplacená,“ řekl už dříve šéf pardubického úřadu práce Petr Klimpl.