V sobotu veterináři potvrdili nákazu ptačí chřipkou u drobného chovu ve Štěpánově nad Svratkou. Městys sice leží v sousední Vysočině, k hranicím s Pardubickým krajem to ale ze Štěpánova je zhruba jen 15 kilometrů. Přesto se v našem kraji zatím žádný výskyt nepotvrdil a podle ředitele krajské veterinární správy Josefa Boháče není ani žádné podezření. „Probíhají kontinuální kontroly, především velcí chovatelé jsou povinni dodržovat podmínku, že zabrání styku chovaných ptáků s volně žijícími,“ upřesnil Boháč.

Jelikož chovatelé musejí své chovy kontrolovat celoročně, prozatím se pro ně nic nemění. Ze zákona pravidelně sledují, zda se nezvyšuje procento úhynu nebo jestli naopak neklesá snáška a příjem potravy. „Pokud změnu zaznamenají, musí ji ihned hlásit na krajskou veterinární správu,“ doplnil Boháč.

Nemoc vyhubila polovinu chovu

Podle odborníků není typ viru, který se objevil na Žďársku, přenosný na člověka. Pro ptáky je ale smrtelný, ve Štěpánově náhle zahynulo šest z dvanácti slepic. „Zavolali jsme veterináře, kteří si odvezli uhynulou drůbež na zkoumání do pražské laboratoře, a v sobotu ráno nám přijeli oznámit, že tu máme ptačí chřipku,“ popsala Deníku majitelka chovu Marcela Nedomová.

Chov byl již utracen a po okolí se dělají rozsáhlé kontroly. Nákazu tam zřejmě zavlekli volně žijící vodní ptáci. „Nejdůležitější nyní je, aby se zamezilo dalšímu šíření nákazy,“ řekl ministr zemědělství Miroslav Toman.

Ptačí chřipka se vrátila do České republiky po třech letech. V únoru roku 2017 se šířila také Pardubickým krajem, nákaza byla potvrzena u uhynulé labutě na jezírku Bajkal v pardubických Polabinách. Na Zámku Pardubice následně kvůli hrozbě zavřeli i pávy, kteří se jindy volně pohybují kolem zámku.

Následně se virus ukázal na Choceňsku, vyhuben kvůli němu byl chov o velikosti čtyřiceti kusů drůbeže.

Nebezpečná pro člověka

Ptačí chřipka udeřila také v roce 2007, první výskyt v Česku byl zaznamenán

v obci Tisová a Nořín na Orlickoústecku. V červenci veterináři zaznamenali chřipku na dalších dvou místech téhož okresu, v Chocni a Netřebech. Typ chřipky, který tehdy zahubil desetitisíce ptáků, byl nebezpečný i pro člověka.

Co je ptačí chřipka?
Ptačí chřipka je nebezpečná virová nákaza kura domácího, krůt, vodní drůbeže, holubů, pernaté zvěře, exotických ptáků a volně žijícího ptactva. Viry ptačí chřipky se běžně vyskytují u volně žijících ptáků a k jejich přenosu dochází zejména trusem. Proto infekci nejčastěji způsobí pozření krmiva či vody kontaminované trusem infikovaných ptáků. Vysoce patogenní viry způsobují u ptáků vysokou nemocnost a velké úhyny. V chovech drůbeže tím způsobují významné přímé i nepřímé ekonomické ztráty. (Zdroj: Státní veterinární správa).