Docházka do škol na základě dobrovolnosti a rozdělení dětí do skupin po maximálně 15 dětech. Strach z šíření nákazy, navíc když školáci budou bez roušek. Jak ochránit starší učitele, kteří už patří do ohrožené skupiny…

Jízdní řád uvolňování karantény vyvolal více otázek než odpovědí. Moudří z něj nejsou kantoři ani rodiče. Děti by se měly vracet do školních lavic od 25. května. „Jsme velká škola. Na prvním stupni máme 13 tříd, pokud přijde většina dětí, musíme z nich udělat 26 tříd. Ale jak? Nemáme ani tolik učitelů,“ uvedla ředitelka svitavské školy Felberova Jana Pazderová.

Rozděleni jsou i rodiče, mnozí mají strach poslat děti do škol a kritizují posloupnost uvolňování omezení jako nelogickou.

Stejně tak hospodští. Ti by měli moci 25. května otevřít předzahrádky s pokračujícím výdejem z okénka. Jak to však bude s rouškami při pití piva? A jak s toaletami? Bez možnosti jejich využití bude mít řada hospodských asi terásky nadále zavřeny.

V pondělí 25. května by se do škol mohli vrátit žáci z 1. stupně základních škol. Mají vzniknout skupiny po maximálně 15 dětech.

S ROUŠKOU? NIKDY

Názory rodičů se různí. Jedni jsou pro urychlené otevření škol, jiní mají strach a říkají, že děti do školy nepošlou. „Pokud bude povinné ve škole nosit roušky, tak svoje děti nepustím. Na malém městě je to určitě jiné než v Praze, kde děti jezdí MHD a navštěvují obrovské školy. Ale neumím si představit, že dcera dýchá několik hodin přes roušku,“ řekla Romana ze Svitav, maminka čtyř dětí.

Na otevření škol ale čekají rodiče, kteří se potřebují vrátit do zaměstnání. „Otevření škol v září je jen odsunutí problému, navíc ve spojení s podzimní virózou a chřipkou nic moc kombinace,“ popsala Markéta z Litomyšlska.

Podobný názor má i Ondřej z Lanškrouna. „Vzhledem k tomu, že virus nezmizí mávnutím kouzelného proutku a rodiče jsou zralí na protialkoholní nebo jinou léčbu závislostí už teď, tak bych děti do školy poslal,“ řekl s úsměvem.

Rozhodnutí vlády ale dělá vrásky na čele ředitelům škol, a to zejména těch ve městech, kam chodí stovky dětí. „Na prvním stupni máme 293 dětí, ve třídě jich je průměrně 24. Budu muset využít i odborné učebny, protože kmenových tolik nemáme, a kdo bude učit ve druhé polovině třídy? Někdo z druhého stupně, který má učit své žáky distančně? Když zaměstnám vychovatelku na pozici učitelky, zase nám vzrostou náklady na mzdy a to nikdo neřeší,“ poznamenala ředitelka svitavské základní školy Felberova Jana Pazderová.

Rodiče nemusí děti do školy posílat, takže nikdo neví, kolik jich 25. května nastoupí. „Budeme muset rozeslat rodičům dotazníky, kdo děti pošle, kdo bude potřebovat družinu, a teprve potom udělat skupiny dětí,“ podotkla Pazderová.

A nejde jen o děti, v učitelském sboru má těhotnou učitelku i pedagogy nad 60 let. Otevření škol z ekonomického hlediska chápe, ale už tolik ne smysl opatření. „U nás jede skupinová výuka, takže děti budou muset mít roušky. Asi politici nikdy neučili prvňáky. Je to šok, ale musíme se začít připravovat, není čas čekat. Ve čtvrtek máme pedagogickou radu, už se těším na dotazy kolegů,“ uzavřela ředitelka školy.