"Dopravní komplikace budou poměrně značné. Podrobná dopravní opatření si projedná vybraný zhotovitel. Určitě však budou práce realizovány za částečných uzavírek, s výjimkou silnice I/43, kde žádná objížďka není možná," připouští vedoucího provozního úseku pardubické správy Ředitelství silnic a dálnic Jiří Hostaša.

Měsíce komplikací u Vysokého Mýta

Už za dva týdny začne oprava mostu na pětařicítce v Hradecké ulici ve Vysokém Mýtě. Stavební práce za 34 a půl milionů korun, podobně jako v uplynulých třech letech, prověří odolnost nervové soustavy motoristů.

Dopravní omezení potrvá sedm měsíců, až do října letošního roku. Podle Jiřího Hostašy je termín dokončení závislý na komplikacích ze strany společnosti Iveco. Objízdná trasa ve směru od Hradce Králové povede Průmyslovou a Vraclavskou ulicí ke křižovatce se silnicí I/35 u supermarketu Lidl. Kvůli zvýšení bezpečnosti chodců vznikne u nemocnice ve Vraclavské ulici dočasný přechod pro chodce.

Jen co se řidiči vymotají z objíždky ve Vysokém Mýtě čeká je další omezení. Na jaře se silničáři vrátí k opravě pětatřicítky mezi Vysokým Mýtem a Hrušovou. Navážou tak na stavební práce, které proběhly v minulém roce. Rekonstrukce vozovky by měla skončit v červnu. Vloni silničáři na tomto úseku prostavěli 13 milionů korun. Celková výše investice je plánována na 40 milionů. Ve výběrovém řízení na dodavatele stavby uspěla společnost Strabag, která nedávno opravovala pětatřicítku na průtahu Vysokým Mýtem.

Motoristy, kteří zamíří po pětatřicítce z Vysokého Mýta dál na Moravu, čekají další dopravní komplikace u Moravské Třebové. Rekonstrukcí projde okružní křižovatka na příjezdu do města. A silničáři opraví rovněž bývalou pětatřicítku, dnes komunikaci třetí třídy 36826, která poslouží jako objízdná trasa při budoucí rekonstrukci hřebečského tunelu.

Stavební práce omezí provoz také na silnici I/34 u Vendolí, která je spojnicí mezi Svitavami a Poličkou. Plánované úpravy mají přispět ke zvýšení bezpečnosti provozu. Opravovat se bude rovněž v Chrudimi, kde silničáři chystají rekonstrukci okružní křižovatky na komunikaci I/17 u obchodního centra Kaufland.

Problémy i v Pardubicích

Dopravním omezením se nevyhne ani krajské město. Na šestatřicítce v Rybitví na příjezdu do Pardubic proběhne rekonstrukce propustku. A oprava čeká také most 36-008 v Semtíně. Prozatím poslední naplánovanou stavební akcí je oprava mostu 34-054 na silnici I/34 v Krouně na Chrudimsku.

Další opravy, jejichž zahájení se předpokládá ještě letos, Ředitelství silnic a dálnic připravuje. Výběrová řízení na zhotovitele však budou teprve vypsána. "V letošním roce nám bylo pro tyto stavby povoleno vypsat výběrové řízení na zhotovitele," potvrzuje Jiří Hostaša.

Pokud vše půjde hladce, chtějí silničáři pokračovat v opravách pětatřicítky mezi Hrušovou a Řídkým na Svitavsku. Plánovaná je výměna živičného krytu, náklady na rekonstrukci vozovky se odhadují na 54 milionů.

"Předmětem oprav bude výměna asfaltových vrstev, obnova odvodnění, obnova vodorovného dopravního značení. Jelikož nemáme tušení, kdy budou podepsány smlouvy o dílo, nemá cenu spekulovat o harmonogramu a ročních objemech," vysvětluje Jiří Hostaša.

Hned dva silniční úseky plánuje Ředitelství silnic a dálnic opravit v Chrudimi. Na průtahu sedmatřicítky městem by měla proběhnout výměna živičného krytu, předpokládaná cena 54 milionů. A rekonstrukci, ale až v příštím roce, čeká most na silnici I/17.

Skoro na sto milionů přijde oprava silnice I/43 mezi Březovou nad Svitavou a hranicemi Pardubického a Jihomoravského kraje. Rovněž zde mají silničáři v plánu výměnu živičného krytu.