Zakrytá ústa musejí mít cestující jak ve vlacích, tak dálkových i městských autobusech. V chrudimské městské hromadné dopravě prosba o nošení roušky přes léto ze dveří vozů nezmizela, nyní ji cestující budou muset vyslyšet. Roušku budou mít v chrudimské MHD také řidiči. „Podle nařízení musí mít řidiči roušku při odbavení a kontaktu s cestujícími, takže je mít budou,“ vysvětlil mluvčí Arrivy Jan Holub.

Naopak šoféři v Pardubicích budou jezdit bez roušek. „Vzhledem k tomu, že řidič je v oddělené kabině, nebudeme jim roušky nařizovat. Rozhodnutí je na nich,“ řekl ředitel Dopravního podniku města Pardubic (DPMP) Tomáš Pelikán s tím, že další opatření jako například zamezení nástupu předními dveřmi zatím nechystají.

Mít zakrytý nos a ústa bude povinné také v sociálních službách a zdravotních zařízeních.

Zahalené tváře budou doprovázet také říjnové volby, ve volební místnosti by se tak voliči neměli ukazovat bez občanky a nově ani bez roušky.

Vybavit se rouškou musí lidé také na úřady, a to nejen ve chvíli, kdy si jdou vyřídit záležitosti jako třeba výměnu dokladů, ale i ve chvíli, kdy jsou hosty třeba slavnostního vítání občánků.

BEZ ROUŠKY JEN MIMINKA

Tento obřad čelí velké oblibě v Pardubicích, kde při jednom termínů vítají pět občánků, přičemž na slavnost dorazí třeba i padesát lidí, mezi nimiž jsou babičky a dědečkové, strýcové a tetičky a také kamarádi – ti všichni budou muset mít nyní roušku. „Toto nařízení má minimalizovat riziko, že by někdo z nich mohl zanést nákazu do čtyř dalších rodin, včetně kojenců či batolat,“ vysvětlila smysl opatření pardubická matrikářka Zdeňka Havlíčková.

Zakryté dýchací cesty ale nemusejí mít třeba svatebčané na menších veselkách. Na svatbě, kam přijde více než sto lidí, si ale hosté roušku už nasadit musí, a stejné je to se všemi vnitřními akcemi.

Kámen ze srdce spadl ale majitelům restaurací a kaváren, v nichž budou vidět úsměvy jak hostů, tak obsluhy. „Jsme rádi, že to nebude povinné, protože nosit celý den roušku nebylo nic příjemného, na tom se asi všichni pracovníci restaurací shodnou,“ zhodnotila to Petra Kovářová z jedné z ústeckoorlických restaurací.

A povinnost neplatí ani pro školy nacházející se v okrese, který na semaforu nesvítí oranžovou nebo červenou barvou. Přesto budou mít letošní prvňáčci atypické zahájení školního roku. Zatímco děti mají mít roušku v aktovce jen pro zvláštní případy, příbuzní, kteří je přijdou doprovodit, ji obléknou. Ředitelé ale apelují na rodiče, aby další dny děti doprovázel jen jeden člověk. „Doprovázející osoba musí mít roušku a vstupuje pouze do prostoru šaten,“ upozornila ředitelka pardubické ZŠ Závodu míru Jarmila Staňková.