Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Seznámení s krajem má Jan Švejdar za sebou. A teď práce

Pardubický kraj - „Nový" krajský šéf policie chce na nohy dostat dopravní policii a nemá rád nepořádek

2.6.2014
SDÍLEJ:

Jan Švejdar, ředitel Krajského ředitelství policie České republiky Pardubického krajeFoto: DENÍK/Jiří Sejkora

Rošáda ve vedení policie odstartovala přesuny i na pozicích krajských ředitelů. Z Pardubic na Vysočinu odešel Radek Malíř, z Hradce Králové do Pardubic přišel místo něj Jan Švejdar – dosavadní šéf tamní krajské policie. Pro něj změna „pouze" o dvacet kilometrů. A přesto podstatná. Jak se JAN ŠVEJDAR dívá na „svou" policii v Pardubickém kraji?

Jste více než dva měsíce 
ve funkci. Jak dopadlo seznamování s prostředím?
Oba kraje dříve patřily pod jeden východočeský. Před čtyřmi lety je na policii někdo rozdělil. Dlouhá léta jsem tu působil, takže nešlo o drastický přechod, ale spíše o znovusetkávání.

Změnilo se tady něco od rozdělení našich krajů?

Policie se řídí zákony, to je jasně dané. Druhá stránka věci je personální. Každý ředitel si práci dělá podle svého, dá do ní kousek svého já. Musím říci, že ten rozdíl tady z mého pohledu není velký. Lidé zde pracují a navíc dobře. Samozřejmě, že v každém velkém kolektivu najdete někoho, kdo chce svou práci flákat, ale s takovými lidmi si také poradíme. Z mého pohledu necítím potřebu zde dělat radikální změny. To, že se občas něco přitáhne nebo ohne, je normální, ale stále to má jeden cíl, a to je spokojenost občana. Proto tu jsme.

Co říkáte na regionální rozdíly? Hradecký kraj je hraniční region, Pardubickým se táhne hlavní železniční i silniční tah na Moravu, je tu letiště…

V Hradeckém kraji je problém třeba hraniční přechod v Náchodě, a to především v objemu dopravy, tady je to zase silnice R35. Momentálně i dost velký, protože se sem kvůli rekonstrukci dálnice D1 ještě nahrnuly kamiony, a to teď řešíme. Dopravní policie tady je ve stavu,  v jakém je, ne zrovna ideálním. To byla jedna z prvních věcí, kterou jsme začali vyřizovat a budeme ji intenzivně řešit. To vidím jako problém číslo jedna.

Dopravní policie je teď priorita?

Cíl je jasný – zklidnit dopravu, méně nehod, méně raněných a mrtvých. Už dlouho přede mnou se na tenhle úkol intenzivně hledaly rezervy a bude k tomu potřeba spolupráce všech, kteří mají se silnicemi co do činění.  Problém nejen 
s pětatřicítkou se řeší a řešit bude, ale s tím stavem personálním, který na to máme, to bohužel nejsme schopni zvládnout. Technicky jsme také velice špatně vybaveni, to je potřeba říci.

Krátce po vašem příchodu dvakrát a celkem ve velkém zabodovala zdejší kriminálka. Případ objasněné vraždy, dopadení žhářů. Udělalo vám to radost?
Každý objasněný případ je dobrá věc a já se snažím těm lidem, kteří na tom měli zásluhu, poděkovat ať osobně nebo třeba finanční odměnou, pokud ty možnosti jsou.  Protože u toho žháře to je sice 
v uvozovkách prkotina, ale zároveň veřejností velmi sledovaná věc. To samé zdánlivě obyčejné pohřešování ženy, která se pak našla zakopaná. Tam musím pochválit neskutečnou důslednost lidí, kteří přijali oznámení o pohřešování. Takových případů je totiž mnoho, ale tam byl ten instinkt, který řekl, že tady není něco v pořádku a od začátku se v tom dělalo něco více, až se přišlo na to, že jde o vraždu.

Vy jste při svém nástupu řekl, že chcete, aby policie dobře vypadala. A to nejen svou pověstí.

To je pravda. Jsou to lidé, mají také své chyby a samozřejmě někdy je musíme vzít za uši a pokárat. Policista by měl být razantní, ale slušný, bez ohledu na to, o koho jde a přidat k tomu i tu lidskou stránku. Jsem rád, že nám chodí dopisy, kdy někomu lidé děkují i za pomoc s maličkostmi. Třeba převedení babičky přes silnici někdy udělá hodně. A pak je tu také několik takových, kteří tu nemají co dělat. A s takovými si poradím.

To už se za tu dobu ví?

To už se ví a nějaké propuštění už bylo. Není to jen mou zásluhou, člověk, který svým chováním dělá policii ostudu, tu nemá co dělat a přes to u mě nejede vlak. Ale neříkám, že se to stává běžně.

Autor:

2.6.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Cvičení Agens 2017 v Pardubicích. Město zkouší evakuaci velkého počtu osob v případě teroristického útoku otravnou látkou. V první evakuační zóně to znamená do bezpečí dostat děti z MŠ Pastelka.

Evakuace školky? V případě ohrožení za děti odpovídá město

Vojáci 14. pluku logistické podpory vyrazili za školáky do Dolní Rovně a Rosic u Chrudimi.
11

Vojáci vyrazili za žáky do škol

Stávkovali lékaři a někde i lékárny

Pardubice – Několik tisíc praktických lékařů dnes zavřelo své ordinace kvůli stávce. Nesouhlasili totiž s přílišným papírováním, elektronickými recepty a nedostatkem peněz. Mimo provoz bylo na půl hodiny také asi 400 lékáren.

Jeden se schoval v popelnici, další byl drogový dealer

Pardubice - Zamotaný příběh s telefonní budkou na začátku skončil dopadením distributora narkotik.

Komedie o manželských vztazích zavede diváky Z postele do postele

Pardubice – Východočeské divadlo v Pardubicích zařazuje do svého repertoáru komedii anglického dramatika Alana Ayckbourna s názvem Z postele do postele. Premiéry se uskuteční o nadcházejícím víkendu vždy od 19 hodin v Městském divadle.

Tendr na stavbu dálnice D35 k Vysokému Mýtu finišuje

Pardubicko - Z hlediska předvolební kampaně s křížkem po funuse, totiž v pátek v první den voleb otevře pardubické Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) obálky s nabídkami stavebních firem na stavbu prvních dvou úseků dálnice D35 z Opatovic nad Labem k Vysokému Mýtu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení